Static routing چیست ؟

Static routing چیست ؟

روتینگ و یا مسیریابی یکی از مهمترین ویژگی های مورد نیاز در شبکه ها به منظور ارتباط با شبکه های دیگر جهت انتقال اطلاعات میباشد.درصورت امکان اگر روتینگ وجود نداشته باشد،شبکه های که ایجاد میشوند قادر به تبادل اطلاعات بین هم نمیباشد از این رو ایجاد شبکه هم معنی پیدا نمیکند.

از  مسیریابی به هدف دریافت یک بسته‌ی اطلاعاتی از یک دستگاه و ارسال آن از طریق شبکه برای دستگاهی دیگر و بر روی شبکه ای متفاوت استفاده می گردد.بطور کلی دو روش برای انجام عملیات روتینگ و یا مسیریابی وجود دارد.

  1. استاتیک
  2. داینامیک

شما در این نوشته با استاتیک روتینگ و نحوه کار آن آشنا خواهید شد، توصیه میکنم مطلب را تا آخر بخوانید.

استاتیک روتینگ

استاتیک روتینگ بصورت دستی در روی شبکه ایجاد می شود، یعنی مدیر شبکه خودش route را روی روترها پیاده سازی می کند،به عبارتی دیگر روتر با بررسی انترفیس های  فعال و آدرس شبکه های متصل به آنها جدول روتینگ خود را تکمیل کرده و یا اینکه خود اقدام به وارد کردن آدرس مربوطه به شبکه های مقصد در داخل جدول روتینگ می نماید.

حتما بخوانید: انترنت در افغانستان ارزان و پر سرعت میشود

استاتیک روتینگ معمولا برای شبکه هایی استفاده می شود که تعداد روترهای کم و پیچیدگی کمی دارند در این روش چون عملیات روتینگ به صورت دستی انجام می شود بنابراین کوچکترین تغییری که بخواهیم بوجود بیاوریم این تغییر در تمامی  روترها باید انجام شود و Table Routing آنها باید آپدیت و یا به روز شود.

 

یکی دیگر از کاربردهای مسیریابی استاتیک این است که آن را در کنار Dynamic routing protocol استفاده کنیم که یک route جایگزین را در صورت down شدن مسیر تعیین شده معرفی می کند که در اصطلاح به آن floating static route گفته می شود.
در static routing با کمک کلمه name می توان برای یک route نام تعیین کرد. استفاده از نام تعیین شده برای route کمک می کند که وقتی تعداد route ها زیاد است، بتوانیم آن را در configuration file راحت تر بیابیم.

در این مطلب شما آشنای کامل به استاتیک روتینگ پیدا کردید، ادامه مطلب را که معرفی داینامیک روتینگ میباشد در مقاله بعدی مان دنبال کنید.

برای آموزش های بیشتر در عرصه شبکه رجوع را دنبال کنید.

 

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.