IBM بزرگترین شرکتی فناوری جهان

IBM بزرگترین شرکتی فناوری جهان

IBM اختصار شده ای (International Business Machines Corporation) به معنی شرکت ماشین آلات کسب وکار میباشد و بنام شرکت بزرگ آبی هم مشهور است.

این شرکت گرچه به عنوان یک شرکت در میان صدها شرکت کسب و کار دیگر درجهان وجود دارد اما تاریخچه یک قرن حضور در مراحل مختلف تکامل اندیشه و عمل بشری از IBM شرکتی پدید آورده است که همواره جایگاه ویژه جهانی خود را در عرصه کسب وکار حفظ کرده است. یک خانواده خلاق و خستگی ناپذیر (توماس واتسون پدر و پسر) در خلق این سازمان و رشد و پویایی آن طی دهها سال نقش خاص داشته اند و توانسته اند شرکت را از حوزه تولید ماشین تحریر و ماشین حساب در دهها سال پیش، آرام آرام به عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات وارد کنند و آن را به بزرگترین شرکت تولید کننده کمپیتوتر درجهان با ویژگیهای منحصر به فرد تبدیل سازند. شرکتی که رهبری به‌کارگیری کمپیوتر های شخصی و تجاری را در سازمانهای آموزشی، علمی، صنعتی و خدماتی برای کمک به حل مهمترین مشکلات صنعتی، اجتماعی و بهداشتی برعهده گرفته است. این تجربه موفق یک سده تلاش ساماندهی شده است که در دنیای پررقابت کنونی و درمیان رقیبان جدی باسابقه و مدعیان جوان باانگیزه، شرکت را درصدر آورده و از «HP»، «مایکروسافت» و «دل» فراتر نشانده است.

تاریخچه شرکت آی بی ام

آی بی ام در سال ۱۹۱۱ با ادغام  پنچ شرکت بزرگ آمریکایی بنام های شرکت به عنوان شرکت “Computing Tabulating Recording Corporation”  آغاز به کار کرد.

مهاجرت فراوان به آمریکا در دهه ۱۸۹۰ مسئولین را واداشت برای انجام محاسبات آمار جمعیتی به دنبال یک ابزار محاسباتی موثر باشند. برنده این مناقصه هرمان هولریت بود که در سال ۱۸۹۶ شرکت ماشینهای محاسبه را تاسیس کرد. در سال ۱۹۱۱ چارلز فلینت یک سازماندهنده برجسته، ادغام شرکت هولریت را با دو شرکت ITR و ESCO را مهندسی کرد و شرکتی به نام C.T.R پدید آمد که در حوزه ساخت و فروش ماشینها در محدوده مقیاس تجاری و ثبات های صنعتی زمان و تولید ماشین تحریر و کارتهای پانچ فعالیت می کرد. پس از تشکیل شرکت جدید، جورج فیرچایلد رئیس شرکت جدید شد اما رشد سریع و تنوع محصولات شرکت، مدیریت را دشوار کرده بود و فلینت را واداشت تــــــــا سه سال بعد، یعنی در سال ۱۹۱۴، از تـــــــوماس واتسون ۴۰  ساله دعوت به عمل آورد تا به شرکت بپیوندد و رهبری آن را برعهده گیرد. در سالهای پس از جنگ جهانی اول، مهندسان شرکت مکانیسم های جدیدی را برای رفع نیاز مشتریان توسعه دادند. رشد فزاینده فعالیتهای  C.T.R، نام شرکت را در قیاس با فعالیتهایش محدود می کرد، به همین جهت در سال ۱۹۲۴ نام شرکت رسما از C.T.R به IBM تغییر یافت. از آن پس کسب و کار شرکت هم در بعد جغرافیایی و هم وظیفه ای گسترش یافت و امروزه ما شاهد فناوری های جدیدی این شرکت هستیم .

IBM بزرگترین شرکتی فناوری جهان

ساحه فعالیت

این شرکت بزرگ آمریکای در عرصه های مختلف فعالیت میکند که در ذیل به آن اشاره شده است.

  1. ساخت سخت افزار شامل سرورها، حافظه ها، کمیوتر .
  2. تولید نرم افزار شامل سیستم های عامل و فرایندهای کسب و کار.
  3. ارایه خدمات درجهت کاهش هزینه و بهبود بهره وری کسب و کارها.
  4. مدیریت مالی در جهت ارائه خدمات به مدیریت مالی شرکتها، تحقیقات در زمینه فناوریهای نوین و بالاخره فناوری در زمینه توسعه، بازاریابی و فناوری تراشه.

هوش مصنوعی، جدیدترین فناوری جهان

محصولات و فناوری‌ها

این شرکت تولید کننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزار، ارائه دهنده خدماتی چون زیرساخت، میزبانی وب، فناوری نانو و کمپیوتر های بزرگ میباشد که در آرمونک نیویارک آمریکا قرار دارد.

تولیدات IBM در ابتدای تاسیس روی ماشین‌های اداری متمرکز بود و تا سال 1932 مشغول تولید کارت‌های پانچ و ماشین تحریر بود. یک سال بعد خط تولید ماشین حساب‌های الکتریکی در کارخانه مرکزی این شرکت تاسیس شد و به مدت 57 سال مهمترین بخش درآمد آنها از ماشین حساب‌ها بود. در سال 1943 و در جریان جنگ جهانی دوم، IBM مامور ساخت دستگاهی برای مکالمات رمزنگاری شده، گشت. البته دانشگاه هاروارد نیز در این پروژه با IBM همکاری داشت. سرانجام در سال 1944 این ماشین رمزگشا به تولید رسید. ASCC نام این رمزگشا بود و وزنی معادل 5 تن، 15 متر درازا و 2.5 متر ارتفاع داشت. ASCC قادر به دخیره 72 عدد 24 رقمی بود. در همین زمان IBM اولین رایانه خود را به نام MARK I که متشکل از 1200 لامپ خلا بود، تولید کرد. البته در سال 1952 نیز اولین رایانه تجاری همه منظوره جهان به نام 701 برای مصارف تجاری و صنعتی وارد بازار شد. توماس واتسون در ابتدا مخالف حضور IBM در بازار کمپیوترها بود ولی در سال 1956 و پس از انتقال ریاست به فرزند خویش، متوجه بازار پر رونق و پر درآمد کمپیوتر شد. لقب پرفروشترین کمپیوتر جهان در دهه 50 به کمپیوترها 650 این شرکت با فروش 1800 دستگاه اختصاص یافت. در دهه‌های 60 و 70 خطوط تولید کمپیوتر‌های IBM شروع به تولید خانواده کمپیوترهای System 36X و System 38X کرد. اما مهم‌ترین محصول IBM در دهه 60 میلادی پردازشگر مبادلات شبکه‌ای یا OLTP بود که برای کمک به خودکار کردن مدیریت رزرو بیلت خطوط هوایی استفاده می‌شد.امروزه این سیستم اتوماسیون پس از 40 سال با تغییرات کلی، در دستگاه‌های خودپرداز و به عنوان نرم‌افزار مدیریت مبادلات آنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه در مورد سیستم OLTP انتشار آن 30 سال قبل از پیدایش وب است!!
در سال 1981 اولین کمپیوتر شخصی IBM با نام تجاری 5150 وارد خانه‌ها و دفاتر کار جهان شد. “مارک دین” طراح این کمپیوتر بود و به همراه 9 مهندس ارشد IBM روی پروژه 5150 فعالیت داشتند. البته مدیریت این تیم تحقیقاتی و عملیاتی بر عهده “دون استریج” بود. IBM محصولات سخت‌افزاری خود را با نام تجاری Lenovo وارد بازار جهانی می‌نماید که همیشه از کیفیت و کارایی بالایی برخوردارند. ساخت فناوری‌های سیستم پانچ کارت‌ها در دهه 80 و نیمه هادی‌های سیلیکون- ژرومانیوم در دهه 90، نام IBM را به تاریخچه رایانه در جهان تبدیل کرده است.
در سال 2011 , این غول تولید‌کننده فناوری رکورد سریعترین ترانزیستور جهان را به نام خود ثبت کرد. این ابر ترانزیستور با سرعت 155 میلیارد دور در ثانیه و با توان 155 گیگاهرتز وارد بازار شد. مواد تشکیل‌دهنده این ترانزیستور از گرافن (Graphene) است. ترانزیستور گرافن IBM،50 درصد سریعتر از نمونه قبلی خود است که سال گذشته وارد بازار شده بود (هر دو ترانزیستور به سفارش وزارت دفاع امریکا تولید شدند).

در سال ۲۰۰۱ اولین ترانزیستور نانو تیوب کربنی را ارائه داد و در سال ۲۰۰۳ نیز کامپیوتر قدرتمند Blue Gene را روانه‌ی بازار کرد.

در سال ۲۰۰۵  IBM بخش تولید کمپیوترهای شخصی خود را به شرکت چینی Lenovo فروخت و در سال ۲۰۰۹ شرکت نرم‌افزاری SPSS را خریداری کرد.

در سال ۲۰۰۸ سوپرکمپیوترهای Road Runner ارائه‌شده از سوی این شرکت مرزها را پشت سر گذاشته و به‌عنوان   سریع‌ترین سوپرکمپیوتر موجود در جهان معرفی شدند و پروژه ابرکمپیوتر IBM  نیز در سال ۲۰۰۹ به نام Blue Gene مدال ملی فن‌آوری و نوآوری را از رئیس‌جمهور آمریکا دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۱ یکی از کامپیوترهای هوش مصنوعی IBM  به نام Watson در مسابقه تلویزیونی  Jeopardy  در مقابل دو فینالیست این برنامه به رقابت پرداخت.
نوت‌بوک‌ها و تبلت‌ها سایر محصولات تولیدی این شرکت هستند که به صورت دو خانواده Ideapad و Thinkpad روانه بازار می‌شوند (البته IBM مدتی است که لنوو را به همکاری چین فروخته و در همان محصولات حرفه ای کار می‌کند). محصولات ماشین‌های اداری IBM نیز با نام تجاری LEXMARK روانه بازار می‌گردند. البته IBM نرم‌افزارهای مدیریتی پایگاه‌های اطلاعاتی با نام DB2 نیز تولید می‌کند. تمام مجموعه نرم‌افزارهای تولید این شرکت با نام  WebSphere شناخته می‌شوند. سیستم عامل OS/2 نیز از تولیدات نرم‌افزاری IBM است.

افتخارات

در سال ۲۰۱۰، IBM  به‌عنوان بیستمین شرکت بزرگ آمریکا و سی‌وسومین شرکت بزرگ جهان شناخته شد.

در میان سایر عناوین IBM در سال ۲۰۱۰ می‌توان به اولین شرکت پیشتاز، دومین نام تجاری جهانی، سومین شرکت سبز، پانزدهمین شرکت تحسین‌شده و هجدهمین شرکت نوآور اشاره کرد.

این شرکت در حال حاضر ۴۰۰۰۰۰ نفر پرسنل دارد که در بیش از ۲۰۰ کشور جهان مشغول کار هستند.

با رجوع باشید

 

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.