5 افزونه‌ی مهم و برتر وردپرس

5 افزونه‌ی مهم و برتر وردپرس

اگر شما تازه با وردپرس وبلاگی ساخته‌اید یا می‌خواهید با وردپرس شروع کنید پس در جای درستی قرار دارید. ما درین مقاله درباره افزونه‌های مهم وردپرس بحث خواهیم کرد.

در دنیای سیستم مدیریت محتوا (CMS) وردپرس دست بالا و طرفدار خیلی زیادی دارد. وردپرس دارای امکانات خیلی بالا و طریق استفاده ساده می‌باشد. در بخش امکانات وردپرس نیز می‌توان بشکل ساده از انواع افزونه‌ها، انواع قالب‌ها که بخاطر انواع کار‌های تحت وب استفاده می‌شود، نام گرفت. وردپرس دارای هزارها نوع افزونه و قالب می‌باشد و همینطور میلیون‌ها وبسایت از وردپرس برای مدیریت سایت استفاده می‌کنند. از تجارت‌های کوچک تا بزرگترین برند‌ها و تجارت‌های آنلاین مانند CNN، Netilpatel.com وغیره با وردپرس سروکار دارند.

افزونه‌ها چه کاری را انجام می‌دهند؟

قالب‌ها یا Themes تعیین کننده این است که محتوای سایت شما چگونه و به چه شکل و ردیف قرار گیرد، اما افزونه‌ها مواردی الحاقی می‌باشند که به قالب و به سایت شما کارایی و عملکرد جدیدی را اضافه می‌کند. برای وردپرس هزارها افزونه طراحی شده است که هرکدام کاری مشخصی را انجام می‌دهد، اما 5 افزونه‌ی مهم و برتر این مجموعه در پایین برای شما به معرفی گرفته شده است.

5 افزونه‌ی مهم و برتر وردپرس

1- Yoast SEO

افزونه‌ی وردپرس

اگر می‌خواهید که مقاله‌های وب‌سایت تان سرفهرست مطالب موتور جستجو یا Search Engine قرار یگیرد، گوگل وب‌سایت شما را فهرست بندی، شماره گذاری و اندکس کند؛ یا می‌خواهید برای هر مقاله خود چندین کلیدواژه انتخاب کنید و یاهم می‌خواهید خوانایی بودن مقاله‌ی خود را ببینید، پس حتما Yoast SEO را انتخاب کنید که بهترین گزینه برای کارهای فوق است.

چند ویژه‌گی مهم این افزونه:

 • تجزیه تحلیل برگه
 • بهینه سازی فنی وردپرس برای موتورهای جستجو
 • متا & پیوند عناصر
 • نقشه سایت XML
 • بهینه سازی خبرخوان (RSS)
 • ریز آدرس
 • ادغام با شبکه های اجتماعی
 • سازگاری با حالت چندسایتی
 • عملکرد ورود & خروج
 • عملکرد ورودی از دیگر افزونه های سئوی وردپرس
 • افزونه Yoast SEO به زبان شما!
 • اخبار سئو

Yoast SEO یک افزونه‌ی کامل برای Search Engine Optimization می‌باشد که امروزه wordpress.org نیز میسر است. با توجه به آمار سایت yoast.com، این افزونه بیش از 3700000 دانلود شده و دارای 8021  رای می‌باشد. در مورد Yoast درینجا بیشتر بخوانید!

2- Google XML Sitemaps

افزونه‌ی Google XML SiteMap وردپرس

نقشه‌ی سایت، سایت مپ یا Sitemap یک فایلی با پسوند XML می‌باشد که تمام آدرس‌ها URLs سایت را در لیست می‌کند و در خود دارد، و به سازنده‌گان ویب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا معلومات اضافی: چه وقت بروز رسانی شد، هرچند وقت بعد تغییر می‌کند، و در ارتباط با دیگر آدرس‌ها چقدر مهم می‌باشد؛ را در مورد هر آدرس وارد کند. این کار موتور‌های جستجو را قادر می‌سازد تا هرچه راحت و خوبتر سایت را بگردند و اندکس کنند. Sitemaps برای سایت‌های که کاملا و یا بخشی از آن توسط موتورهای جستجو قابل دسترس نیست، خوب است

طبق wordpress.org افزونه‌ی Google XML Sitemaps یک نوع خاص XML Sitemap تولید می‌کند که در اندکس کردن سایت شما توسط موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، Ask.com وغیره کمک می‌کند. بعد ازینکه در مورد Sitemap و اهمیت آن فهمیدید، این مقاله را که در مورد گوگل سایت مپ نوشته شده بخوانید!

3- جت‌پک JetPack

افزونه‌ی جت‌پک وردپرس

اگر در فکر بالا بردن ترافیک و سرعت سایت خود هستید یا در فکر بالا بردن امنیت آن، و یا نمایش آمار سایت؛ جت‌پک می‌تواند شما را درین بخش‌ها کمک کند.

JetPack بخاطر سایت‌های میزبانی شده توسط wordpress.com طراحی شده بود که برای مدیریت خیلی چیزها مانند افزودن افزونه و ویژه‌گی های جدید وغیره استفاده می‌گردید. طبق jetpack.com جت‌پک یک افزونه‌ی است که قدرتمندترین ویژه‌گی های WordPress.com را فراهم می‌کند، مانند: آمار وب‌گاه، نشر و پخش مقالات در شبکه‌های اجتماعی، امنیت سایت وغیره… و سه ویژه‌گی که می‌توانیم در جت‌پک ببینیم!

 1. نصب آسان
 2. نشر مقالات در شبکه‌های اجتماعی بصورت سربع و آسان
 3. نظریه پردازی و ثبت و اشتراک ساده و آسان

4- Akismet

افزونه‌ی Akismet وردپرس

این افزونه سرویس امنیتی سایت شما را بالا می‌برد و سرویسی است ضد ایمیل‌های ناشناس یا Spam که در زمان اصلی هزارها و میلیون‌ها دیتا را تجزیه و تجلیل می‌کند و برای مبارزه با بروزترین و مخرب ترین spamها که توسط spammer های بزرگ جهان ساخته می‌شود، فعال می‌باشد و ضامن امنیت سایت شما.

Akismet را می‌توانید، بررسی نظریه‌ها، مبارزه علیه پیامهای ناشناس، و ضامن امنیت وب‌سایت خود بدانید، و از جمله مهم‌ترین افزونه‌ها است.

5- Google Analytics

افزونه‌ی Google Analytics وردپرس

شما به عنوان یک تاجر اهمیت داشتن اطلاعاتی که شما را قادر به تصمیم‌گیری درست برای توسعه تجارت تان می‌سازد، می‌دانید! چی شما یک تجارت کوچک دارید یا کارمند یک شرکت بزرگ باشید، تبلیغات نمایشگر و ممثل شرکت شما در دنیای وب هست.

Google Analytics چیست؟

سرویسی رایگانی است (چند ویژه‌گی پولی) که شما را به تحلیل کردن بازیدکنندگان سایت همیاری می‌کند و می‌توانید کاملا یک تصویر واضیح ازینکه چه کسانی مشتری شما اند و چه نیاز‌های دارند؟

ویا به عبارت دیگر:

گوگل انالیتیک به شما نشان می‌دهد که کدام محتویات سایت شما خوب، مجذوب و دارای اهمیت بوده و کدامین آنها دارای این ویژه‌گی نمی‌باشد.

برای مقالات بیشتر صفحه عمومی را ببینید!

رضا بیانی "فرزام"

غلام رضا بیانی "فرازم" متولد سال 1376، در ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ورک افغانستان هستم. نسبت به علاقه‌مندی زیاد به رشته‌ی کامپیوتر و مهندسی آن، از طریق کانکور سراسری افغانستان جذب دانشکده‌ی انجینیری کامپیوتر دانشگاه پولی‌تخنیک کابل شدم و در آنجا تحصیلم را به پیش می‌برم. در دیگر اوقات مشغول طراحی وب، وبلاگ‌نویسی، مدیریت سایت Codejow.com و همچنان سایت روبروی شما (رجوع) می‌باشم.

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.