انواع کیبل های شبکه (Types of Network Cable) و چگونگی کارایی آن

انواع کیبل های شبکه (Types of Network Cable) و چگونگی کارایی آن

کیبل های شبکه (Network Cables):

کیبل های شبکه عبارت از قطعات سخت افزاری یا همان لین های اتصال دهننده ای اجزای شامل یک شبکه است و یا می توان گفت وسایل که برای وصل کردن کمپیوترها به همدیگر و یا وصل کردن اسکنر،پرنترو غیره در داخل شبکه استفاده می شود.انواع مختلفی از کیبل های شبکه موجود است که در کل سه نوع اصلی کوکسیال،کیبل های جوره ای مارپیچ و فایبراوپتک در لایه فزیکی و توپولوژی های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

کیبل کوکسیال(coaxial) :

طوریکه در شکل می بینید این کیبل دارای سه لایه و یا پوش می باشد .که لایه خارجی آن بخاطری محافظت از رطوبت هوا و دیگر عوامل خارجیست و نسبتا نازک است .لایه دومی آن از جنس مس بوده و برای جلوگیری از تداخل امواج کارایی دارد و لایه سومی آن لایه پلاستیگی و ضخیم می باشد که برای جلوگیری از فشارهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. این کیبل به صورت عموم در شبکه های محلی مورد استفاده قرار می گیرد به دو نوع می باشد.RG8 با ضخامت 0.405 اینچ در Thick Ethernet وکانکتورهای نوع Nو Fو BNCمورد استفاده قرار می گیرد .ولی  RG58  با ضخامت 0.195اینچ در Thin Ethernet و کانکتور نوع BNC مورد استفاده دارد که از هر دو نوع این کیبل ها در توپولوژی خطی استفاده می شود و این کیبل ها در حدی زیادی برای تلویزون استفاده می شود.

کیبل کواکسیال و کانکتورهای آن

کیبل کواکسیال و کانکتورهای آن

کیبل های جوره ای مارپیچ (Twisted Pair):

این نوع از کیبل ها در شبکه های محلی و در توپولوژی ستاره ای مورد استفاده قرار می گیرد شکل آن طوریست که چهار جوره سیم دو به دو دور همیدیگربه صورت مارپیچ پیچانده شده است. تا از تداخل امواج داخلی (سیگنال ها ) جلوگیری کنداین کیبل ها به دو نوع  (UTP   (Unshielded Twisted-Pair و (STP( Shielded Twisted-Pairمی باشد همچنان جوره ای بودن به کیبل ها کمک می کند تا در مقابل عوامل خارجی مقاومت بالا داشته باشد که در این نوع کیبل ها از کانکتور RJ-45 استفاده می شود موجودیت هشت رشته سیم به این کیبل قابلیت انعطاف پذیری بالای داده است.

کیبل جوره ای مارپیج

کیبل جوره ای مارپیج

 

 

کیبل فایبرنوری(Fiber Optic Cable):

بهترین و با کیفیت ترین رسانه در شبکه که از مواد سلیکانی و شیشه ساخته شده و در شبکه دیتا را به صورت پلزهای نوری در فواصیل 120KM بدون کمی و کاستی با سرعت بالا انتقال می دهد در حالیکه در کیبل های مسی تا فواصل 100-500M  دیتایکه به شکل امواج الکترونیکی است از بین میرود و یا قابل اطمینان نمی باشد این کیبل توسط لایه ای به نام Cladding که پلزهای نوری را در طول کیبل منعکس می کند پوشانیده شده است تا از خروج پلزها جلوگیری صورت گیرد. کیبل فایبرنوری به دو نوع می باشد Single Mode و Multi-Mode که تنها در قطر و پوشش Cladding  خود تفاوت دارد.

فایبری نوری

کیبل فایبری نوری

با ما باشید

http://www.rojow.com

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.