لمس(تچ) موبایل های لمسی چگونه و با استفاده از کدام تکنولوژی ها ساخته شده اند

لمس(تچ) موبایل های لمسی چگونه و با استفاده از کدام تکنولوژی ها ساخته شده اند

مبایل های لمسی امروزه به عنوان رایج ترین و محبوب ترین نوع تلفن همراه(موبایل) در میان مصرف کنندگان شناخته شده هستند.اما آیا می دانید که صفحه لمسی گوشی یا به اصطلاح تعمیرکار ها تچ گوشی چگونه کار می کند ؟ در این مقاله  به روش کار تچ موبایل می پردازیم و سعی می کنیم با زبانی ساده توضیح دهیم که چگونه موبایل شما با لمس شدن صفحه اش از خود عکس العمل نشان می دهد.

فناوری لمسی سالیان درازی است که در دنیای تکنولوژی وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرد، اما در 5-4 سال اخیر شاهد موج عظیم استفاده از آن در مبایل های هوشمند و تبلت ها بوده ایم. با معرفی اولین آیفون اپل، مشاهده شد که اغلب شرکت ها به تکنالوژی capacitive touch یا لمسی خازنی روی آوردند. قبل از آیفون، کارخانه ها معمولا از تکنالوژی resistive touch یا لمسی مقاومتی استفاده می کردند و برخی از صفحات لمسی خارج از دنیای موبایل هم از تکنولوژی لمسی اشعه ماورای بنفش استفاده میکردند.

تکنولوژی تچ مقاومتی

در این فناوری صفحه لمسی از چند لایه تشکیل شده‌است که مهم‌ترین‌شان، دو لایه فلزی‌ است. لایه‌های مقاومتی (حساس به فشار) با فاصله کمی از هم جدا شده‌اند. وقتی این صفحه در نقطه خاصی توسط شیئ، لمس شود، صفحات مقاومتی در آن نقطه به یکدیگر متصل می‌گردند.

در این حالت صفحه به صورت مقاومت عمل کرده و جریان الکتریکی صفحه تغییر می‌کند که توسط یک کنترلر، پردازش می‌شود. تغییر جریان به این نحو است که برحسب تعداد سیم‌های استفاده شده و مکان اتصال، مقاومت بین صفحات متفاوت خواهد بود.

این فناوری پرکاربردترین فناوری در صفحه‌های لمسی برای تولید گوشی‌های موبایل است و در  ویندوز موبایل مانند HTC TyTN II و HTC Touch Diamond متداول‌تر است.

حتما بخوانید :موارد-استعمال-علایم-نگارشی

تکنولوژی تچ خازنی

صفحه لمسی خازنی (یا الکترواستاتیک)، صفحه‌ایست که با موادی همچون اکسید نازک ایندیم(از جمله کیمیاوی) پوشانده شده‌است که جریان ثابتی را از حس کننده عبور می‌دهد؛ بنابراین حس کننده باعث میدان دقیقاً کنترل‌شده‌ای از الکترون‌های ذخیره‌شده در هر دو محور افقی و عمودی می‌شود که دارای ظرفیت خازنی خواهد بود.

وقتی میدان خازنی نرمال حس کننده در حالت پایه توسط میدان خازنی دیگری (مثلاً انگشت انسان) تغییر کند، مدارات الکترونیکی که در گوشه‌های صفحه قرار دارند، فرآیند تغییرات موج سینوسایدل میدان مرجع را اندازه‌گیری می‌کند و این اطلاعات را برای محاسبات ریاضی به کنترلر می‌فرستند.

صفحات لمسی خازنی، می‌توانند توسط انگشت بدون پوشش یا با ابزاری هدایتی که با دست گرفته شده باشد، لمس شوند. این‌گونه صفحات لمسی از عوامل بیرونی تأثیر نمی‌پذیرند و قدرت تفکیک بالایی دارند؛ ولی مدارات انالیز سیگنال آن‌ها قیمت آن‌ها را افزایش می‌دهند.

تکنالوژی تچ خازنی

تکنالوژی اشعه ماورای بنفش (Infrared)

این صفحات از یکی از دو روش کاملاً متفاوت استفاده می‌کنند. در یکی از این روش‌ها تغییرات درجه حرارت، سطح صفحه که توسط عوامل خارجی ایجاد شود را مورد استفاده قرار می‌دهد. این روش گاهی کند بوده و به دست‌هایی گرم نیاز دارند.

در روش دیگر مجموعه ای از حسگرهای ماورای بنفش عمودی و افقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تغییرات در پرتوهای تنظیم‌شده نور ماورای بنفش نزدیک سطح صفحه را تشخیص می‌دهند. این صفحات مقاوم‌ ترین سطح را دارند و در کاربردهای نظامی که نیاز به صفحه نمایش لمسی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 در یک نتیجه گیری کلی نشان می دهد که امروزه در بخش فناوری و ابزارهای که بواسطه لمس(تچ) کار می کنند؛ از جمله موبایل های لمسی که شاهد رشد سریع و استفاده وسیع آنها هستیم، از تکنولوژی تچ خازنی بیشتر از هر تکنالوژی دیگری استفاده می شود.

جهت بالا بردن سطح دانش و آگاهی تان رجوع را دنبال کنید

ذکیه رحیمی

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.