هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

هشدار دانشمندان و محققان فناوری و تکنالوجی در رابطه به استفاده از هوش مصنوعی بالا گرفته است، آنها میگویند اگرچه می‌توان از هوش مصنوعی استفاده‌های مثبتی کرد اما هوش مصنوعی فناوری دو لبه‌ای است و محققان آن و مهندسان باید مراقب سوءاستفاده احتمالی از آن باشند.

فناوری‌های هوش مصنوعی و روباتیک روزبه ‌روز در حال پیشرفت و گسترش یافتن هستند و زندگی انسان‌ها به مرور زمان در حال وابسته شدن به آن‌ها است.

پهپادهایی(نوعی وسیله هوایی هدایت‌پذیر از راه دور ) که به موشک تبدیل می‌شوند، ویدیوهای دروغین که مردم را فریب می‌دهند و موترهای بدون راننده‌ای که هک می‌شوند از جمله تهدیدهای استفاده بد از هوش مصنوعی هستند که شماری از کارشناسان امنیتی در باره آن هشدار داده‌اند.

هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

هشدار محققان و متخصصان در رابطه به سوی استفاده از هوش مصنوعی

جمعی از متخصصان امنیتی در گزارش جدیدی به دولت‌ها در قبال تهدید رو به ظهور استفاده بدخواهانه از هوش مصنوعی هشدار داده‌اند.

آنها هشدار می‌دهند که ممکن است از پهپادها برای تشخیص چهره به منظور حمله به افراد استفاده شود.

نویسندگان این گزارش صد صفحه‌ای چندین سناریوی محتمل را که بر اساس آنها دولت‌های سرکش، تروریست‌ها یا مجرمان و تبه‌کاران سایبری از این فناوری طی ۵ تا ۱۰ سال آینده استفاده کنند را تهیه کرده‌اند.

هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

هشدار محققان و متخصصان آمریکا

محققان آژانس امنیت ملی آمریکا می گویند فناوری هوش مصنوعی و کمیپوتر هایی که توان یادگیری دارند، توسط هکرها و دشمنان سایبری هر کشور قابل استفاده هستند. اگر چه ساخت کمیپوتر هایی با توان خودآموزی از جذابیت های علمی و آموزشی و حرفه ای بالایی برخوردار است، اما سواستفاده از این الگوریتم ها می تواند امنیت و آسایش انسان ها را به خطر بیندازد.

هوش مصنوعی، جدیدترین فناوری جهان

به گفته دکتر دبوراه فینکه رییس واحد تحقیقات آژانس امنیت ملی امریکا سواستفاده از کمیپوتر های هوشمند پدیده ای است که در آینده حتما شاهد آن خواهیم بود و اگر از هم اکنون برای مهار این چالش راهی پیدا نشود مشکلات جدی برای بشریت ایجاد خواهد شد.

هکرها می توانند پس از نفوذ به شبکه های عصبی مورد استفاده کمپیوتر های هوشمند، اطلاعات غلطی به آنها تزریق کنند و از این داده های غلط به منظور آموزش اشتباه به آنها و سواستفاده های بعدی نهایت استفاده را بکنند.

هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

هشدار فعالان فناوری

در سال 2014، افرادی مانند ایلان ماسک، استیون هاوکینگ و صدها فعال دیگر در زمینه‌ی دو فناوری مذکور نسبت به توسعه‌ی بدون نظارت و بی‌محابای هوش مصنوعی هشدار داده و آن را خطری برای نژاد انسان توصیف کردند.

عده‌ای از این افراد حتی پا را فراتر گذاشته، با تأسیس موسسه‌های مختلف سعی در ایجاد راه‌حل‌های مقابله با این فناوری دارند و به صورت پیوسته در طراحی آن به توسعه‌دهندگان را مطابق با خواسته‌های خود راهنمایی می‌کردند.

در اجلاس فواید هوش مصنوعی چه تصمیم گرفته شد؟

در زمان برگزاری «اجلاس فواید هوش مصنوعی 2017» (Beneficial AI 2017) که از تاریخ 5 تا 8 ماه جون سال 2017 برگزار شد، بیش از 100 محقق هوش مصنوعی از شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، رهبران اقتصاد و بسیاری زمینه‌های دیگر حضور داشتند تا قوانین و اصول جدیدی را برای استفاده‌ی بهتر از این فناوری ایجاد کنند.

قوانین و اصول که در این اجلاس وضع شده را در “اصول و قوانین در رابطه با استفاده از هوش مصنوعی” دنبال کنید.

برای بالا بردن سطح دانش و اطلاعات تان رجوع را همیشه دنبال کنید

 

 

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.