چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

چگونه در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

مصاحبه شغلی ، یک مساله ی بسیار مهم در زندگی هر شخص می باشد. برای کسب موفقیت در استخدام بسیار ضروری است که قبل از حضور در مصاحبه بعضی اطلاعات کافی در مورد اینکه بهتر است چه کارهایی را انجام دهید را بدانید و بدست آورید.

شما باید به خوبی آماده باشید و بدانید که در این مصاحبه قبول خواهید شد. معمولا نام مصاحبه تنش و فشار را در انسان ها ایجاد می کند. اما شما برای کاهش دادن به این فشار باید برخی کارها و نکات ضروری را انجام دهید. ما در اینجا بسیاری از چیزهایی که باید قبل از حضور در مصاحبه به دقت آنها را در نظر بگیرید را برایتان گفته ایم. بسیاری از شرکت ها ممکن است فرصت دوباره برای شرکت در مصاحبه را به شما ندهند و به همین دلیل باید مطمئن باشید که از هر جنبه آماده ی مصاجبه هستید.

مثلآ. فردا یک مصاحبه شغلی در پیش دارید و وجودتان را یک حس دلهره و هیجان در بر گرفته است. اما ترس و استرس را به خود راه ندهید. چند راه ساده وجود دارد که به اعصابی آرام دست پیدا کنید و بتوانید بطور موفق شغل را از خود کنید.

1. اعتماد به نفس

این یک نکته بسیار ضروری است که برای انجام یک مصاحبه موفق باید در نظر گرفته شود. شما باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشید . اعتماد به نفس خوب و بالا به شما شجاعت داده و برای رویارویی با هر نوعی از موانع که در طول دوره مصاحبه اتفاق خواهد افتاد کمک می کند. اگر شما کمبود اعتماد به نفس داشته باشید این باعث می شود در طول مصاحبه دائما به صورت مشکوکی به سوالات پاسخ دهید.

2. تمرکز بر ظاهر فیزیکی

حفظ ظاهر: اولین چیزی که مصاحبه‌کننده از شما می‌بیند چهره و لباس‌های شماست. این اولین نگاه می‌تواند تا آخرین لحظه مصاحبه، تعیین‌کننده‌ترین نکته در ذهن مصاحبه‌کننده ‌باشد. لباس منظم و تمیز نشان‌دهنده شخصیت منظم و تمیز شماست.

3. مثبت صحبت کردن

مثبت باشید! این جنبه اصلی در یک مصاحبه است. صحبت در راه مثبت به طوری که باعث انتقال یک حس مثبت به همکارانتان شود بسیار تاثیر گذار است. اگر شما به صورت منفی صحبت کنید، قطعا تاثیر خوبی در ذهن همکارانتان ایجاد نخواهید کرد.

4. گفتگوی قبلی با کارکنان

کارمندان سابق و فعلی بهترین افرادی هستند که می توانند شما را با چگونگی کارهای این شرکت آشنا ساخته و می توانند ایده ها و اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهند تا شما را با جزئیات قبولی در مصاحبه آشنا کنند.

5. زود برسید اما داخل نروید

چیزهای خیلی کمی وجود دارد که مانند دیر رسیدن شما را به دلهره بیاندازد، به همین خاطر همیشه زود برسید اما داخل نروید. زیرا خیلی زود رسیدن می تواند فشاری غیر ضروری بر مصاحبه کننده تان وارد آورد.ریتا فرایدمن می گوید که نباید بیشتر از ده دقیقه زودتر وارد محل شوید. با تمامی کارمندان پذیرش و نگهبان ها صمیمی باشید وقتی به اتاق انتظار اداره ای وارد می شوید (که باید ۱۰ دقیقه زودتر از وقت مصاحبه تان باشد) به خاطر داشته باشید که با کارمند پذیرش، نگهبان، یا هرکسی که به شما خوش آمد می گوید خوش رفتار باشید. فرایدمن می گوید: « خیلی احتمال دارد که او درباره ی رفتارتان به مدیر گزارش دهد.»

متاسفانه خیلی از متقاضیان کار، هنگامی که در یک مصاحبه شغلی شرکت می‌کنند پیش از آنکه فکر کنند، پاسخ‌هایی می‌دهند که می‌تواند فرصت استخدامشان را کاملا از بین ببرد. کارین میلز، مدیرعامل یک شرکت کاریابی بریتانیایی می‌گوید مثال‌های زیادی از متقاضیان کار سراغ دارم که در برابر پرسش‌ها، جواب‌های اشتباهی داده‌اند که باعث رد شدن آنها در مصاحبه شده است.

نکات که نه باید انجام دهید.

  1. ببخشید دیر کردم: این جز جملاتی است که هیچ‌وقت نباید به مصاحبه‌کننده خود بگویید. وقت‌شناسی یکی از کلیدی‌ترین نکات برای استخدام شماست و مصاحبه‌کننده نمی‌خواهد کسی را استخدام کند که می‌خواهد هر روز ۲۰ دقیقه دیر سر کار بیاید.
  2. پاسخ دادن تلفن به هر اندازه که برای شما این زنگ مهم باشد نه باید جواب داد ، زیرا این بی احترامی به شرکت است.
  3. سوالاتی مانند:تعطیلات،معاش و سوالاتی که ربط به شرکت و مصاحبه نداشته باشد،بخاطریکه آنها قبلأ می داند که کارمند نیاز به پول، رخصتی دارد.
  4. هیچ‌وقت در مصاحبه شغلی خود از کلماتی که مفهوم ناخوشایندی دارند، استفاده نکنید.

در پایان…

مطمئنا هیچ دو مصاحبه ای شبیه به هم نیستند؛ اما شکی نداشته باشید که اگر این نکات را به کار بندید ، احتمال اینکه برای همکاری با شما تماس گرفته شود بسیار بیشتر خواهد بود.

حسین رویش

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.