مولتی پلکسر یا تسهیم‌کننده چیست و چگونه کار می‌کند؟

مولتی پلکسر یا تسهیم‌کننده چیست و چگونه کار می‌کند؟

مولتی پلکسر (یا انتخاب‌کننده دیتا) که با حروف MUX نشان داده می‌شود دارای یک گروپی از اطلاعات ورودی و یک گروپی از ورودی‌های‌کنترول‌کننده‌ها می‌باشد. ورودی‌های‌کنترول‌کننده برای انتخاب کردن یکی از اطلاعات ورودی و وصل کردن آن با ترمینال خروجی استفاده می‌گردد.

 در ارتباطات ، ابزارى که چندین کانال انتقال با سرعت پایین تر را در کانالى با سرعت بالا در یک انتهاى اتصال ترکیب مى کند. تسهیم کننده دیگرى در انتهاى دیگر اتصال این فرایند را معکوس مى سازد تا کانالهاى با سرعت پایین را مجدداً تولیدکند.

مولتی پلکسر چگونه کار می‌کند؟

مولتی پلکسر دارای 2n ورودی، n خط انتخاب یا همان ورودی‌های‌کنترول‌کننده و یک خروجی می‌باشد. MUX در هر لحظه با توجه به خط انتخاب یا ورودی‌های‌کنترول‌کننده یکی از اطلاعات ورودی را انتخاب کرده آنرا بیرون نشان می‌دهد. در قالب مثال ببینید که یک تسهیم کننده یا مولتی‌پلکسر چگونه کار می‌کند. (به عکس زیر دقت کنید)

در پایین یک مولتی‌پلکسر 2 به 1 نشان داده شده است، هرگاه ورودی‌کنترول A = 0 باشد: سویچ در بالا قرار می‌گیرد و جواب یا خروجی آن Z = I0 ؛ هرگاه A = 1 شود، سویچ در پایین قرار می‌گیرد و I1 را انتخاب کرده به خروجی نشان می‌دهد.

معادله‌ی منطقی برای MUX 2 به 1 طور ذیل است:

Z = A’I0 + AI1

مولتی پلکسر 2 به 1

مولتی پلکسر 2 به 1

به عبارت دیگر مولتی پلکسر مثل سویچی می‌ماند که از چندین وردودی یک آنرا انتخاب می‌کند (!0 یا I1) و آنرا به خروجی منتقل می‌کند.

با اتکا به تعاریف و مشخصه‌های بالا می‌توان ملتی پلکسر های متعدد و متنوع را ساخت طوریکه در دیاگرام زیر شما MUX های 4 به 1، 8 به 1، و 2n به 1 را می‌بینید. MUX 4 به 1 مثل سویچ – چهار‌حالتی کار می‌کند، طوریکه از چهار ورودی یکی آنرا به خروجی انتقال می‌دهد. دو خط انتخاب یا کنترول‌کننده برای انتخاب یکی از چهار ورودی‌ها نیاز است. مثلا اگر خط کنتول AB = 00 باشد، خروجی آن I0 است و همینطور اگر ورودی‌های‌کنترولی یا خط کنترول 01، 10 یا 11 باشد حتما خروجی آنها نیز به ترتیب؛ I1، I2 و I3 خواهد بود. MUX 4 به 1 با معادله‌ی زیر نشان داده می‌شود.

Z = A’B’I0 + A’BI1 + AB’I2 + ABI3 

دیاگرام مولتی پلکسر

دیاگرام مولتی پلکسر

مولتی پلکسر 8 به 1

با توجه به دیاگرام بالا مولتی‌پلکسر 8 به 1 نیز دارای 8 ورودی، سه خط کنترول یا ورودی‌کنترولی و یک خروجی می‌باشد که در هر لحظه از 8 ورودی توسط خط‌کنترول یکی آن انتخاب شده و به خروجی انتقال می‌یابد. با معادله‌ی زیر می‌تواند تعریف شود:

Z = A’B’C’I0 + A’B’CI1 + A’B’C’I2 + A’BCI3 + AB’C’I4 + AB’CI5 + ABC’I6 + ABCI7

در صورتی که ABC = 011 باشد، خروجی آن I3 خواهد بود. و عناصر دیگر نیز به همین شکل انتخاب می‌گردد. در دیاگرام پایینی سرکت منطقی یک MUX با 8 ورودی را نشان داده است. در عموم یک MUX با n تعداد خط کنترول می‌تواند برای انتخاب یکی از وردودی‌های 2n استفاده شود. که معاله‌ی عمومی آن قرار ذیل است.

معادله عمومی مولتی پلکسر

معادله عمومی مولتی پلکسر

در معادله بالا m یک Minterm از ورودی‌کنترولی و I اطلاعات ورودی می‌باشند.

مولتی پلکسر 8 به 1

مولتی پلکسر 8 به 1

MUXها اکثرا در سیستم‌های دیجیتلی جهت انتخاب کردن یک ورودی که قرار است روی آن عملیه‌ی صورت بگیرد یا آن ذخیره شود استفاده می‌گردد.

منتظر سوالات و پیشنهادات شما عزیزان از طریق بخش کمنت استم، با رجوع باشید.

رضا بیانی "فرزام"

غلام رضا بیانی "فرازم" متولد سال 1376، در ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ورک افغانستان هستم. نسبت به علاقه‌مندی زیاد به رشته‌ی کامپیوتر و مهندسی آن، از طریق کانکور سراسری افغانستان جذب دانشکده‌ی انجینیری کامپیوتر دانشگاه پولی‌تخنیک کابل شدم و در آنجا تحصیلم را به پیش می‌برم. در دیگر اوقات مشغول طراحی وب، وبلاگ‌نویسی، مدیریت سایت Codejow.com و همچنان سایت روبروی شما (رجوع) می‌باشم.

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.