معرفی با سلسله مراتب یا Hierarchy در طراحی وب

معرفی با سلسله مراتب یا Hierarchy در طراحی وب

هنگام طراحی وب اطمینان حاصل کردن از اینکه طرح شما سلسله مراتب موضوعات یا Hierarchy خوبی را دارا می‌باشد بسیار مهم و ضروری است و باید از جمله‎ی نکات و اهدافی باشد که بخواهید به آن برسید.

سلسله مراتب یا Hierarchy چیست؟

سلسله مراتب می‌تواند بشکل زیر تعریف شود:

یک سیستم یا اداره‎ی که در آن مردم بر اساس اختیارات ویا موقف خود یکی بالاتر از دیگری رتبه بندی می‌شوند.

و ما این تعریف را برای طراحی و کارکرد آن طورذیل ترجمه می‌کنیم:

یک سیستم و یا محیطی که در آن عناصر مختلف طرح ما بر اساس اهمیت، اختیارات و موقف خود یکی بالاتر از دیگری رتبه‌بندی شده و قرار می‌گیرند.

هدف از ارائه سلسله مراتب برای عناصر مختلف طرح ما نمایش دادن موثر موضوعات می‌باشد، با توجه به اینکه اهمیت کدام یکی بیشتر است و بالای هر کدام چه مقدار دقت شود.

Hierarchy یک نوع هنر قصه‌ و حکابت گفتن است؛ درمورد سفر و بازدید استفاده کننده از وب‌سایت ما و جیزی را که ما برای آنها ساخته‌ایم و به نمایش گذاشته‌ایم. با بسته‌بندی Hierarchy خیلی قشنگ و مناسب ما می‌توانیم مشتری یا استفاده کننده را به جایی که می‌خواهیم رهنمایی کنیم.

Hierarchy تنها مربوط به شکل ظاهری عناصر ما نمی‌شود بل با توجه با برنامه‌ریزی و پلان‌های قابل اعتماد برای محتویات، مربوط ساختار و سکلیت‌بندی سایت میگردد. همین‌جاست که می‌توانیم سلسله مراتب محتویات را ببینیم، برای چگونگی تقسیم‌بندی آن تصمیم بگیرم و این کمک می‌کند تا بطرف سلسله مراتب ظاهری و ساختار سایت حرکت کنیم، جایی‌که ما به قالب اصلی، ترکیب، خطاطی و تصورات مانند عکس‌ها، آیکون‌ها، دکمه‌ها و غیره می‌پردازیم.

اهمیت Hierarchy در چه است؟

اهمیت Hierarchy درین است که به ما کمک می‎کند تا طرح مرتب را فراهم کنیم و مطمئین باشیم که یک پیام ناب و موثر را به مشتری یا کاربر انتقال داده‎ایم.

همچنان Hierarchy کمک می‌کند تا ما ساحاتی را که برای کابر خوش‌آیند است را بسازیم. اگر بشکل درست استفاده شود می‌تواند ارتباطِ مستحکم و خوبی را در بازید کاربر از سایت برقرار کند، و می‎تواند کاربران را برای استفاده درست از سایت شما یاری رساند تا کاربران بخوبی بتوانند از منابع و محتوای سایت استفاده کنند.

Zendesk از فاصله های زیاد، عکس ها و آیکون های مختلف استفاده می‌کند تا طرح موثری را ارئه کند

ابزاری برای ساختن سلسله مراتب یا Hierarchy

ابزار و راه‌ها و تخنیک‌های مختلفی برای ارائه خوب و مناسب سلسله مراتب وجود دارد:

  • استفاده از رنگ‌ها
  • هم‌سنجی و تباین
  • استفاده از اندازه‌های متفاوت
  • استفاده از هم‌ترازی یا تنظیم جهت
  • استفاده از مجاورت و نزدیگی
  • استفاده از ‌جاهای خالی و یا سفید

موارد بالا در مقالات دیگر بررسی خواهد شد که برعلاوه اینها مواردی چون مراتب محتویات و ساختار را نیز شامل می‌شود.

رضا بیانی "فرزام"

غلام رضا بیانی "فرازم" متولد سال 1376، در ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ورک افغانستان هستم. نسبت به علاقه‌مندی زیاد به رشته‌ی کامپیوتر و مهندسی آن، از طریق کانکور سراسری افغانستان جذب دانشکده‌ی انجینیری کامپیوتر دانشگاه پولی‌تخنیک کابل شدم و در آنجا تحصیلم را به پیش می‌برم. در دیگر اوقات مشغول طراحی وب، وبلاگ‌نویسی، مدیریت سایت Codejow.com و همچنان سایت روبروی شما (رجوع) می‌باشم.

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.