مدل TCP/IP در شبکه جهانی انترنت

مدل TCP/IP در شبکه جهانی انترنت

در این مقاله شما با یکی از مشهورترین مدل ها در شبکه جهانی انترنت که عبارت از TCP/IP  می باشد آشنا خواهید شد وقادر به درک موضوعات ذیل خواهید شد. چگونگی کارکرد مدلTCP/IP  در شبکه های بزرگ و جهانی آشنا خواهید شد و خواهید دانست چرا از این مدل استفاده صورت می گیرد این مدل با مدل OSI  چی تفاوت های دارد ؟ دارای چند لایه می باشد و هر لایه چی وظیفه دارد ؟ درکدام لایه ها کدام پروتکل ها اساسی می باشد و چی کارها را انجام می دهد؟ و در نهایت جریان انتقال دیتا در این مدل به چه شکل صورت می گیرد؟

مدل TCP/IP  چیست ؟

TCP/IP  یک مدل در شبکه های بزرگ و در حال توسعه است که به منظور برقراری ارتباط بین دستگاهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیردو به نام های DOD  (وزارت دفاع)،ARPANET  نیز یاد می شود. این مدل در سال 1970 توسط DARPA  ساخته شده که در بعضی منابع این مدل را 5 لایه ای میداند ولی در حقیقت این مدل 4 لایه اصلی دارد که توسط سازمان IETF  تآییدشده است.

ویژگی های مهم مدل TCP/IP :

  1.  توسعه پذیر و دارای قابلیت گسترده سازی
  2. ضریب اطمینان بالا
  3.  اجرا پذیری روی محیط های متفاوت
  4.  قابلیت تفکیک و تشخیص برنامه های مختلف

در یک شبکه بزرگ ممکن به صورت همزمان چندین برنامه در حال اجرا و برقراری ارتباط باشد که پروتکل های موجود در TCP/IP   قابلیت تفکیک و تشخیص برنامه های مختلف را داشته یعنی اگر یک برنامه در حالت ارسال از کمپیوتر فرستنده به کمپیوتر گیرنده باشد پروتکل های TCP/IP  همین بسته ارسالی را در کمپیوتر مقصد روی برنامه متناظر آن باز و اجرا خواهد کرد. جریان برقراری ارتباط آن طوریست به اساس TCP/IP  و فعال شدن یک برنامه روی کمپیوتر فرستنده شروع و همین دستگاه فرستنده و برنامه آن تمام داده های مورد نظر را به گونه ای آماده می کند که برای گیرنده قابل فهم و درک باشد.

لایه کاربردی ( Application Layer):

این لایه بالاترین لایه در مدل TCP/IP  می باشد که تمام برنامه ها و ابزارهای کاربردی در این لایه را قادر به دستیابی به شبکه می سازد  سه لایه بالای مدل OSI (لایه های کاربردی ،لایه نشست و لایه نمایش) در کل برای مدل TCP/IP  وجود ندارد و عملیات و کارکرد های آن به صورت عموم توسط لایه کاربردی در این بخش انجام می شود . دارای دو پروتکل اساسی FTP (File Transfer Protocol)  که جهت ارسال و دریافت فایل استفاده می شود و پروتکل HTTP(Hypertext Transfer protocol) جهت دستیابی به صفحات وب و ارسال فایل های صفحات وب که مربوط وب می گردد استفاده می شود .

لایه انتقال(Transport Layer):

این لایه جهت تنظیم نظم ، ترتیب و تضمین ارتباط بین کمپیوترها و همچنان برقراری ارتباط بین دو لایه کاربردی و انترنت نیز به کار میرود دو پروتکل اساسی در  این بخش فهالیت دارد که عبارت از TCP و UDP  می باشد هر دوی این پروتکل ها جهت تضمین اعتبار یا مطمین سازی از توزیع اطلاعات به کار میرود، بین این دو پروتکل تفاوت های زیادی وجود دارد طوریکه TCP  کم سرعت ولی با اطمینان می باشد و دیتای زیادی را به صورت کامل در وقت زیاد انتقال میدهد ،اما UDP  دیتا را با سرعت زیاد د ر وقت کم به صورت ناقص انتقال میدهد.

لایه انترنت(InternetLayer):

این لایه مانند تمام لایه های بالای وظایفی دارد که از جمله مهمترین وظایق آن می توان به موضوع بسته بندی داده و مسیریابی داده ها یعنی تعیین مسیر داده ها در بین یک شبکه ای از شبکه ها که انترنت می باشد به عهده دارد. در این لایه چهار ‌پروتکل به صورت اساسی کار می کند که عبارت از پروتکل های IP, ARP ,ICMPو IGMp  می باشند، که در بین این پروتکل ها IP وظیفه اساسی گرفتن بسته و بسته بندی کردن بسته ها طوریکه در آنها آدرس دقیق گیرنده و فرستنده به صورت هدر اضافه می کند.اما پروتکل ARP تبدیل نمودن آدرس فزیکی به منطقی را به عهده دارد. ICMP(Internet control message protocol) پروتکل که مسول ارایه عیب ها و گزارش خطاها در صورت بروز مشکلات می باشد ولی پروتکل IGMP مسول مدیریت ملتی کاستنگ در TCP/IP می باشد.

لایه شبکه(Network InterfaceLayer):

این لایه مسول استقرار داده ها بر روی محیط انتقال شبکه و دریافت داده از محیط انتقال شبکه میباشد در این لایه برخلاف لایه شبکه در مدل OSI تمام قطعات و دستگاهای سخت افزاری مثل کیبل شبکه، کارت شبکه (کارت که دارای عدد دوازده رقمی مبنای 16 بوده که MAC  آدرس نامیده می شود.) پروتکل های این لایه با لایه های قبلی فرق دارد پروتکل های لایه قبلی بر اساس نرم افزار ها ساخته شده ولی پروتکل های Ethernet  و ATM (Asynchronous Transfer Mode) نمونه های پروتکل های موجود در این لایه می باشد که نحوه ارسال داده ها در شبکه را مشخص می کند.

با رجوع باشید

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.