مایکروپروسسر چیست؟

مایکروپروسسر چیست؟

مایکروپروسسر یا ریز پردازنده یک پردازنده کمپیوتری و چیپ(chip) کوچکی است که می‌تواند عملیات حسابی و منطقی را انجام دهد.این چیپ‌ها از تعداد بسیار زیادی ترانزیستور ساخته شده‌اند.

مایکروپروسسر یک پردازنده همه کاره قابل برنامه ریزی است که دیتا های دیجیتال را از ورودی می خواند و بر اساس دستورالعمل هایی که درحافظه دارد دیتا ها را پروسس ویا پردازش میکند و نتایج را در خروجی به صورت دیجیتال ارائه می دهد. ریز پردازنده ها در منطق باینری کار میکنند و اطلاعات را بر اساس این منطق دریافت و پردازش می کنند. مایکرو پروسسر قلب هر کمپیوتر دستی یا رومیزی است که به عنوان واحد پردازشگر مرکزی شناخته شده‌است. یک دستگاه محاسبه‌ای کامل است که روی یک چیپ واحد ساخته می‌شود و مجموع دستورهای دستگاه را اجرا می‌کند.

مایکروکنترولر ها نیز نوعی از مایکروپروسسرها هستند ولی با این تفاوت که بیشتر به منظور خاصی تولید میشوند و بیشتر در کارهآی I/O استفاده میشوند.

حتما بخوانید: ACL و یا Access Control List چیست؟

اولین مایکروپروسسر

میکروپروسسور ها دارای طیف بسیار گسترده ای هستند و دارای چندین نوع دسته بندی هستند. اولین نوع میکروپروسسور ها از نظر طراحی 8 بیتی بودند و در ادامه میکروپروسسور های 12 بیتی ، 16 بیتی ، 32 بیتی و 64 بیتی نیز وارد بازار شد. در سال های اخیر میکروپروسسور های چند هسته ای نیز به بازار عرضه شدند.

اولین میکروپروسسور تجاری intel 4004 بود که به قیمت 60 دالر قابل تهیه بود و در سال 1971 ارائه شد.

مایکروپروسسر چیست؟

اولین پردازنده ساخت شرکت انتل

ایده ساخت مایکروپروسسر

در سال 1969 یک شرکت ژاپنی سازنده ماشین حساب از شرکت انتل خواست یک  ICخاص برای ماشین حساب های جدیدشان بسازد. دو مهندس این شرکت به نام های تدهوف و استان میرز شروع به کار روی این پروژه کردند و به این نتیجه رسیدند که یک پردازنده مرکزی 4 بیتی بر روی یک چیپ بسازند، با این قصد که یک حافظه فقط خواندنی RAM و یک حافظه با دستیابی دلخواه ROM‌ در کنارش قرار گیرد. فردریکو فگینی یکی از مهندسین ساخت و تولید اینتل این ایده را گرفت و آن را به چیزی تبدیل کرد که خانواده 4000 نامیده شد.

مایکروپروسسر چیست؟

سه کار مهم مایکرو پروسسر

مایکرو پروسسر سه کار مهم و عمدع را انجام می‌دهد

  • برای انجام عملیات ریاضی از واحد همبستگی منطقی/ حساب، استفاده می‌کند یعنی کارهای وابسته به ریاضی چون جمع، تفریق، ضرب و تقسیم‌کردن را انجام می‌دهد،
  • اطلاعات را از مکان یک حافظه به حافظه دیگر انتقال دهد
  • می‌تواند تصمیم بگیرد و به یک سری از دستورهای جدید که براساس آن تصمیمات است عمل کند.

برای معلومات بیشتر درباره مایکروپروسسر در مقاله های بعدی رجوع را دنبال کنید.

 

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.