مارگارت همیلتون نخستین زن برنامه نویس

مارگارت همیلتون نخستین زن برنامه نویس

زبانهای برنامه نویسی اولین بار در دهه 1950 ظاهر شد، که تقریباً بیشتر از نیم قرن و کمتر از یک قرن از زمان ابداع آن میگذرد و هر روز بشر با ساختن نرم افزارهای جدید جهت ایجاد سهولت و حل کردن مشکلات، راهی برای ارتقای نوع بشر و پیشرفت تکنالوژی اقدام میکند. در این میان برنامه نویسان موفقی وجود داشته که کار و برنامه نویسی آنها تاریخ انکشاف بشریت را تحت تاثیر قرار داده است.

زندگی نامه مارگارت همیلتون:

مارگارت همیلتون در سال 1936 در ایالت ایندیانای آمریکا بدنیا آمد. در سال 1954 از مکتب هنکاک فارق شد و در سال 1958  با اخذ دیپلوم در رشته ریاضی از دانشگاه ارلهم فارق التحصیل و در سن 24 سالگی با مدرک ریاضی که داشت. در آزمایشگاه  MIT به عنوان برنامه نویس مشغول به کار شد. وی برنامه نویسی را در زمان تحصیل و به دلیل علاقه مندی  خودش آموخته بود در زمانی که هنوز بیشتر زنان در مشاغل تکنیکی  به کار گرفته نمی شدند.

این مقاله را از دست ندهید: با مفاهیم اولیه‌ی برنامه نویسی شی‌گرا آشنا شوید !

برنامه نرم افراری مارگارت همیلتون:

مارگارت همیلتون با پشت کار و تلاش های خود از جمله اولین برنامه نویسان در دهه 1960 بوده که سبب موفقیت شرکت ناسا و فرود آمدن اپولو 11 به کره ماه شد. در سال 1965 مارگارت مسئولیت طراحی برنامه نرم افزاری پروژه آپولو را برعهده گرفت. در آن زمان حدود 400 تن بر روی برنامه های نرم افزاری خاصی که برای آپولوی 11 طراحی می شد، مشغول بکار بودند و کود اصلی این پروژه در GitHub موجود است. در سال 1961 MIT با اپولو قرار داد بست. در آن زمان این آزمایشگاه بر روی پروژه فضایی آپولوی 11 کار می کرد.  اما بالاخره برنامه نرم افزاری مارگارت همیلتون و تیمش دردر 20 جنوری سال 1969، ساعت18: 20   جهانی بر کره ماه فرود آمد.

دستآوردهای مارگارت همیلتون:

مارگارت همیلتون برعلاوه کار در MITو ناسا کارها و پروژه های تحقیقاتی زیادی را به انجام رسانده که بیشتر از 130 مقاله و 60 گزارش از کارهای تحقیقاتی خود به جاگذاشته است.
مارگارت همیلتون در سال 2016، به دلیل نقش بسیار مهم‌اش در موفقیت برنامه فضایی اپولو، نشان افتخار آزادی؛ که مهم‌ترین جایزه مدنی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌گردد را از باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا دریافت کرده است.
وی در سال 1986 جایزهٔ آگوستا اِیدا کینگ از طرف انجمن زنان کامپیوتر و در سال 2003 جایزه استثنایی ناسا به همراه 37200$ پول نقد را دریافت کرد. این مقدار بیشترین  پولی است که ناسا تاکنون به عنوان جایزه به فردی اهدا کرده است. همچنان مارگارت همیلتون در سال 2009 جایزه فارغ التحصیلان برجسته از طرف دانشگاه ارلهم را نیز دریافت کرد.

قابل ذکر است که در زمان مارگارت همیلتون، برنامه نویسی دانشی کاملا نو بود و کمتر مرکز یا اشخاصی بودند که به دیگران برنامه نویسی بیاموزند و مارگارت همیلتون از جمله کسانی بود که این دانش را به صورت خود آموز آموخته است.

همیلتون حالا82 سال سن دارد و تا دو سال پیش مدیرعامل شرکت خود با نام Hamilton Technologies بوده. همیلتون عمده سال های زندگی خود را مشغول گسترش مرزهای دانش بوده و اگرچه کمتر کسی از او تقدیر به عمل آورده اما مدال آزادی نشان می دهد که فعالیت های وی نه تنها برای یک کشور، بلکه برای بشر تا چه حد اهمیت داشته اند.
برای بالابردن سطح دانش و آگاهی تان با رجوع باشید.

 

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.