سوئیچ و انواع آن در شبکه‌های کامپیوتری

سوئیچ و انواع آن در شبکه‌های کامپیوتری

آیا می دانید یکی از قطعات سخت افزاری در داخل شبکه های کمپیوتری بنام سوئیچ چه خدمات را برای شبکه و استفاده کننده گان آن عرضه می کند ؟ ساختار این وسیله چگونه بوده و در کدام قسمت از عملکرد شبکه نقش اساسی دارد ؟ انواع سوئیچ کدام ها اند ؟ با خواندن این مقاله شما قادر خواهید شد که دانش تان را در رابطه به سوئیچ بالا برده وبا یک قطعه سخت افزاری مانند سوئیچ آشنای لازم را داشته باشید.

سوئیچ (Switch)

سوئیچ که ظاهرا شبیه یک جعبه با تعداد زیادی پورت میباشد یکی از قطعات سخت افزاری و یا یک وسیله در شبکه های کمپیوتریست که چندین وسیله(سرور،کمپیوترها و پرنترها) را با استفاده از پکت سوئیچنگ برای دریافت، پروسس و فرستادن دیتا به مقصد با هم وصل می کند. این وسیله که ظاهرا شبیه هاب است تفاوتی نیز با هاب دارد و اینکه سوئیچ یک پکت را فقط آدرس مورد نظر می فرستد در حالیکه هاب یک فایل را به تمام کمپیوترهای موجود در شبکه می فرستد سوئیچ در کل دارای تعداد زیادی پورت می باشد که از آدرس های سخت افزاری (MAC Address) کار گرفته پروسس نموده و دیتا را به لایه پیوند داده مدل OSI ارسال می کند ولی بعضی از سوئیچ ها این عمل را در لایه شبکه انجام می دهد نوع سوئیچ های اترنت بسیار عام اند و اترنت اول آن توسط Kalpana درسال 1990 معرفی شده بود. این دستگاه چند پورته در لایه های دوم و سوم و هفتم مدل OSI زیاد مورد استفاده قرار می گیرد اما به ترتیب کاربرد آن نوع دوم عام تر و پرکاربردتر است و نوع لایه سوم و هفتم کمتر کاربرد دارد به همین جهت به انواع سوئیچ های که در لایه دوم است می پردازیم.

انواع سوئیچ (Types of Switch)

به صورت کل سوئیچ های لایه دوم دارای انواع ذیل است

سوئیچ میانبر(Cut-Trough)

سوئیچ میانبر به محض دریافت بسته با خواندن آدرس مقصد از روی هدر پروتکل لایه پیوند داده آن ، بدون هیچ درنگی آن بسته را به پورت مناسب انتقال می دهد و حتی برای دریافت پکت به صورت کامل منتظر نمی ماند و کاری ارسال بسته را انجام می دهد این نوع سوئیچ ها ازیک میکانیزم سخت افزاری استفاده می کند که شامل شبکه ای از مدارهای (Input/output)I/O می باشد و اجازه می دهد که داده ها از هر پورتی وارد سوئیچ و از آن خارج شود این سوئیچ ها نسبتا گران قیمت است و تآ خیری را که سوئیچ برای فرستادن بسته ها بوجود می آورد به حداقل می رساند.

سوئیچ ذخیره و انتقال (Store and Forward)

این نوع سوئیچ قبل از انتقال دادن بسته ها و فایل ها صبر می کند تا تمام داده ها یا بسته ها دریافت شود این سوئیچ ها دارای یک حافظه مشترک است که تمام اطلاعات وردی از همه پورت ها در آن ذخیره می شود یکی دیگر از عملکردهای این نوع سوئیچ ها این است که مشکلات مربوط به لایه پیوند داده را بررسی و همچنان بررسی نوع CRC نیز در این قسمت صورت می گیرد و نیز انواع دیگری سوئیچ های لایه دوم وجود دارند که از جمله فریگمنت فری ، متریکس ، بس آرکتکچر و غیره اند که ما در این بحش روی آنها بحث نخواهیم کرد.

برخی قابلیت ها و مزیت های سوئیچ

۱ امکان برقراری ارتباط با سرعت بالا را فراهم می کند
۲ امکان نظارت و مدیریت بر عملکرد کاربران را فراهم را می کند
۳ قابلیت توسعه پیدا کردن بدون ضرر رساندن به دیگر قسمت های شبکه را دارد
۴ امکان برقراری ارتباط بین ده ها و گاهی صدها دستگاه را به صورت مستقیم و هوشمند دارد
۵ امکان بخش بندی یک شبکه به بخش های کوچکتر جهت بلند بردن کارایی و عملکرد شبکه از قابلیت های دیگری سوئیچ می باشد

تفاوت سوئیج لایه دو و سه

در لایه دو آدرس دهی به صورت فزیکی یا همان MAC است این لایه چگونگی اتصال دستگاها به رسانه های مختلف و همچنین نوعیت فریم را نیز مشخص می کند این سوئیچ دارای یک جدول می باشد که تمام آدرس های سخت افزاری را از زمان فعال شدن و شروع کردن به کار در خود ذخیره می کند و دردفعه های بعدی برای ارسال هر پکت به مقصد آن مشکل نمی داشته باشد و آدرس های تمام دیوایس های موجود درشبکه را می شناسد سوئیچ های این لایه غیر مدیریتی اند یعنی نیاز به پیکربندی و تنظیمات خاص ندارد و فقط برای شبکه های کوچک مفیدیت بیشتر دارد.اما در لایه سه آدرس دهی به صورت منطقی یا همان IP است در این لایه از دیوایس های لایه سه که روتر و سوئیچ های لایه سه می باشد استفاده می شود و از رسانه های مختلف برای اتصال کار میگیرند این سوئیچ ها از نوع مدیریتی اند که نیاز به نصب و پیکربندی دارد و دارای قیمت بالا و برای شبکه های بزرگتر مفیدیت دارد.

ما را در سایت دنبال کنید

http://www.rojow.com

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.