هشدار درباره ‘خطرات استفاده مداوم از اسپری‌های تمیز کننده

هشدار درباره ‘خطرات استفاده مداوم از اسپری‌های تمیز کننده

تحقیقات نشان می‌دهد که قرار داشتن در معرض محصولات تمیزکننده در طول سال‌های متمادی به طور قابل ملاحظه‌ای بر کارکرد ریه انسان تاثیر می‌گذارد.یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه برگن در نروژ با تحقیق روی شش هزار نفر نتیجه گرفته است که تاثیر این محصولات در زنان بیشتر از مردان است.

به گفته این محققان استفاده از مواد شیمیایی در خانه اغلب “غیرضروری” است و در بسیاری از موارد استفاده از “دستمال‌های میکروفیبر” و آب برای تمیز کردن کافی است.

کارشناسان بریتانیایی توصیه می‌کنند که خانه‌ها از جریان هوای مناسب برخوردار باشند و به جای استفاده از اسپری‌های پاک کننده از مایعات استفاده شود.تحقیقات پیشین بیشتر متمرکز بر تاثیر کوتاه مدت مواد شیمیایی پاک کننده بر مواردی مانند آسم بوده است اما این تحقیق بیشتر به تاثیر بلند مدت این مواد متمرکز بوده است.

آب و دستمال‌های میکروفایبر کافی است

در این تحقیق که نتیجه آن در مجله پزشکی آمریکایی “بیماری‌های تنفسی و مراقبت‌های ویژه” منتشر شده است، افراد بزرگسال بیش از بیست سال مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند.

کارکرد ریه این افراد مورد مطالعه قرار گرفت و در زنانی که بیشتر از مواد پاک کننده استفاده می‌شد، نتیجه بدتر بود.مولکول‌های مواد شوینده که از راه دستگاه تنفسی وارد ریه می‌شوند باعث صدمه طولانی مدت می‌شود.اما این تحقیق نشان می‌دهد میان مردانی که در معرض مواد تمیزکننده هستند و آنهایی که نیستند، تفاوتی در وضعیت کارکرد ریه آنها وجود ندارد.

اوستین سوانس، از اعضای این گروه تحقیق می‌گوید که نتیجه این تحقیق این است که مواد شیمیایی که برای تمیز کردن خانه استفاده می‌کنیم در طول زمان به دستگاه تنفسی و ریه‌ها آسیب جدی می‌زند. اغلب استفاده از این مواد ضرورتی ندارد و “استفاده از آب و دستمال‌های میکروفایبر برای این منظور کافی است.”

سارا مک فادین، از انجمن ریه بریتانیا، می‌گوید:

تنفس هر نوع ماده آلوده کننده هوا می‌تواند بر سلامت ما و بخصوص بر وضعیت ریه‌ها تاثیر بگذارد. این تحقیق نشان می‌دهد که طیف گستردهای از مواد مانند رنگها، چسبها و محصولات تمیزکنندهای که در خانه استفاده می‌کنیم باعث آلودگی هوا می‌شود.

او توصیه می‌کند:

بهترین راه‌ها برای محافظت از ریه‌های‌مان این است که مطمئن شویم که هوا در داخل خانه به خوبی جریان دارد، به جای اسپری‌ها از مایعات تمیزکننده استفاده کنیم و مراقب باشیم که دستگاه‌های گرم کننده و پخت و پز در خانه درست کار کنند و آلودگی نداشته باشد.

 

دستمال‌های میکروفایبر چیست؟

قطر یک رشته از الیاف میکروفایبر تقریبا 20برابر کوچک‌تر از الیاف ابریشم و 100برابر کوچک‌تر از موی انسان است. علت پاک‌کنندگی آن‌ها در حالت خشک، خاصیت الکترواستاتیک و در حالت تر، شکست کششی سطحی مایعات و روغن است. در الیاف پنبه‌ای هنگام حرکت دستمال روی سطوح جامد، کثیفی‌ها و مایعات فقط به سطح الیاف متصل می‌شوند؛ ولی در الیاف میکروفایبر کثیفی‌ها و مایعات داخل شکاف‌های کوچک الیاف آن جذب می‌شوند و تا هنگام شست‌وشو از آن خارج نمی‌شوند. برای دوام بیشتر می‌توان بعد از استفاده آن را شست؛ اما باید توجه داشت با آب خیلی داغ شسته نشود؛ زیرا حرارت زیاد به آن آسیب می‌رساند. برای شست‌وشو بهتر است از شوینده‌های ملایم و بدون کلرین استفاده شود. صابون و صابون مایع نیز بهترین شوینده برای آن هستند.

 دستمال‌های میکروفایبر

دستمال‌های میکروفایبر

منبع : بی بی سی

با رجوع باشید

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.