حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

گوگل، نه تنها به عنوان بزرگترین پلتفورم تبلیغاتی و بازاریابی، بلکه به عنوان بهترین موتور جستجوی جهان نقش مهمی در زندگی انسان ها دارد. حال اگر فردی هستید که در اینترنت فعالیت تجاری دارید و از این طریق امرار معاش می‌کنید، اهمیت گوگل برایتان دوچندان می‌شود.

افرادی مثل کارشناس سئو و بازاریاب محتوا  باید گوگل را مثل کف دستش بلد باشد!

شاید تصور کنید که استفاده از گوگل چندان دشوار نیست و تنها کافیست آن چه در ذهن دارید را در گوگل تایپ کنید و دکمه جستجو را فشار دهید و نتیجه مطلوب را برای تان بدهد. ممکن است این برداشت برای یک کاربر عادی گوگل درست باشد، اما برای فردی که به طور تخصصی در اینترنت فعالیت می‌کند این گونه نیست.

بهتر است بدانید که جستجوی حرفه‌ای در گوگل خود، یک تخصص است با استفاده از ترفند های ذیل شما آن تخصص را کسب خواهی کرد.

از نقل قول برای جستجوی دقیق استفاده کنید(” “)

گاهی وقتا شما دنبال مطالبی هستید که فقط که یک بیت یا جمله آنرا به یاد دارید، از نقل قول استفاده کنید. بعد به چیزی که میخواهید میرسید.

این روش بیشتر برای پیدا کردن شعرها، موزیک و مقالات مورد نیاز تان مفید میباشد و شمارا به نتیجه مطلوب تان میرساند.

همچنان این روش برای پیدا کردن مطالبی که میخواهید توسط کلید واژه آن جستجو کنید نیز مفید میباشد، یعنی وقتیکه شما جمله یا کلمه که در نقل قول ذکر کرده و جستجو میکنید، گوگل برای شما همه مقاله و مطالبی که از آن کلید واژه استفاده کرده را نشان میدهد.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

از عبارات خاص استفاده کنید

هنگامیکه شما مطلبی را جستجو میکنید، بعد نتیجه که بدست می آورید حیرت زده میشوید. فکر میکنید که مطلبی را که شما جستجو کردید کم است اما گوگل 200000 صفحه به عنوان نتیجه به شما نشان میدهد.

برای کاهش نتایج جستجو از عبارات منحصر بفردی استفاده کنید که تنها مختص به موضوع تحقیق شما میباشد.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

از عملگر (-) برای محدود کردن جستجوی تان استفاده کنید

عملگر قدرتمند خط تیره که اکثرا از آن غافل‌اند، می‌تواند هر نتیجه ناخواسته‌ای را حذف کند. برای مثال، شما به دنبال نتایج «robotics» هستید اما نمی‌خواهید نتایج مربوط به همه ربات هایکه گوگل برای شما می آورد را ببینید، و دنبال ربات های انسان نما هستید پس عبارت robotics –human را جستجو می‌کنید.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

از کلمات که رایج است استفاده نکنید

عبارات رایجی مانند a و the، به کلمات توقف معروف هستند و گوگل آنرا نادیده میگیرد. در برخی موارد استفاده از کلمات رایج مانند The تأثیر زیادی دارند. برای مثال جستجوی عبارت Raven با عبارت The  Raven  تفاوت زیادی دارد.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

دو چیز را همزمان جستجو کنید

گوگل به شما این اجازه را میدهد که همزمان دو مطلب و یا بیشتر را جستجو کنید، فقط بین مطالبی که جستجو میکنید از کلمه کلیدی (OR) و یا هم از عملگر ( | ) استفاده کنید.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

 

دریافت نتایج بیشتر

اگر می‌خواهید در جستجوی حرفه‌ای در گوگل نتایج مرتبط بیشتری به دست آورید، می‌توانید از این دستور با علامت (*) استفاده می‌شود.

برای مثال،microsoft *windows

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

اضافه کردن کلمه در نتایج جستجو

اگر قصد دارید درباره یک موضوع در گوگل جستجو کنید و مطمئن هستید که درباره مطلبی که جستجو میکنید شاخه‌ی خاصی از آن موضوع وجود دارد، می‌توانید کلمه یا عبارت مورد نظر خود را با استفاده از علامت (+) به جستجوی خود اضافه کنید. به این ترتیب، نتایج جستجوی‌تان دقیق‌تر خواهند بود.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

حتما بخوانید: رتبه بندی سایت ها توسط گوگل چگونه انجام می شود؟

جستجوی کلمات مرتبط

تصور کنید مقاله‌ی بسیار خوبی را قبلاً مطالعه کرده‌اید، اما عنوانش را فراموش کرده‌ اید. حال، یک بار دیگر به آن مقاله احتیاج دارید. تنها چیزی که از عنوان آن صفحه به یاد دارید شاید دو کلمه باشد. حال چگونه باید این مقاله خاص را در بین نتایج جستجوی گوگل پیدا کنید؟

اپراتور (ROUND(X در اینجا شمارا کمک خواهد کرد، در این دستور، X  تعداد کلماتی است که بین دو آن، دو کلمه که به یاد دارید وجود دارد.

اگر تنها کلمه‌ی ابتدایی و انتهایی عنوان آن مقاله را به یاد دارید، کافیست آن دو را در جستجوی خود وارد کنید و به جای X تعداد کلماتی که حدس می‌زدید بین این دو عبارت قرار داشتند را وارد کنید.حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

نتایجی بدست آمده دو عبارت “online marketing” و “videos” به فاصله 6 کلمه از یکدیگر قرار دارند.

اپراتور site

مطمئناً برای شما هم پیش آمده که بخواهید نتایج جستجوی‌تان تنها از یک وب‌سایت باشد. خب، برای این کار می‌توانید از اپراتورهای جستجوی گوگل استفاده کنید. برای چنین جستجوی حرفه‌ای در گوگل کافیست در ابتدا دستور :site را در باکس جستجوی گوگل وارد کنید و سپس، بدون هیچ فاصله‌ای، آدرس وب‌سایت مورد نظر خود را وارد کنید.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

قدرت واقعی دستور :site زمانی مشخص می‌شود که این دستور را با یک کلمه کلیدی وارد کنید. به این ترتیب، خواهید توانست نتایج جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظرتان را در یک وب‌سایت خاص جستجو کنید.

جستجو با استفاده از تصویر

گوگل این امکان را به شما میدهد تا با استفاده از تصویر نیز جستجو کنید، برای این کار کافی است عکس مورد نظر تانرا در سرج باکس گوگل با استفاده از از آپشن که در آن گوگل برای شما قرار داده انتخاب کنید بعد گوگل تمام معلومات درباره عکس را شما میدهد.

حرفه‌ی در گوگل جستجو کنید

 

برای بلند بردن سطح دانش و آگاهی رجوع را دنبال کنید.

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.