تاریخچه نسلهای کمپیوتر(computer generation)

تاریخچه نسلهای کمپیوتر(computer generation)

کمپیوتر یک ماشین الکترونکی است که قادر به دریافت دیتا یا معلومات در یک فورم خاص و انجام یکسری عملیات و دستورالعمل های از پیش تعین شده بالای دیتا دریافت شده و تبدیل دیتا به انفورمشن و تولید نتیجه از عملیات انجام شده است.

نسل اول(1940-1956):لوله های خلاء

اولین مشخصه این نسل استفاده از تیوب ها یا لوله های خلاء به عنوان حافظه است و دارای حجم بسیار زیاد و تقریبا کل فضای اتاق را در بر میگرفتن.این ماشین بسیار گران قیمت بودند و برای انجام عملیات به انرژی(برق)بسیاری نیاز داشتن و باعث تولید گرمای زیادی میشدند که این گرما باعث خرابی در سیستم میشد.

این نسل از کمپیوتر ها بر اساس پاینترین سطح از زبان یعنی زبان ماشین عملیات خود را انجام می دادند.که در یک زمان فقط قادر به انجام یک کار یا عمل بودند.که ورودی این کار روی کارت های پانچ و نوار کاغذی بودو خروجی بر روی اوراق چاپی نمایش داده می شد.ماشینهای UNIVAC و ENIAC نمونه هایی از دستگاه های نسل اول هستند.UNIVAC اولین کامپیوتر تجاری بود که در سال 1951 به یک مشتری تجاری، اداره آمار ایالات متحده تحویل داده شد.

 

نسل دوم(1956-1963): ترانزیستور

در این سالها دنیا ترانزیستورها را جایگزین لوله های خلاء در نسل دوم کامپیوتر می کند. ترانزیستور در سال 1947 در آزمایشگاه های Bell اختراع شد اما تا اواخر دهه 1950 استفاده گسترده ای در ماشین ها مشاهده نشد.

ترانزیستور ها به مراتب بهتر از لوله های خلاء بودند، به این ترتیب ماشین ها می توانست کوچکتر، سریعتر، آرزان تر، کارآمد تر و قابل اطمینان تر از پیشینیان(نسل اول )خود باشند. گرچه ترانزیستور هنوز مقدار زیادی گرما تولید می کند که کامپیوتر را به آسیب مواجه میکند، اما پیشرفت وسیعتری نسبت به لوله خلاء داشتند. کامپیوترهای نسل دوم هم از کارت های پانچ برای ورودی و چاپ برای خروجی استفاده میکردنند.

این نسل برای حل مشکل به جای زبان باینری(Binary) از زبان سمبولیکی(Assembly) استفاده میکرد که به برنامه نویسان اجازه می داد دستورالعمل ها را در کلمات مشخص کنند. در این زمان، زبان برنامه نویسی سطح بالا نیز توسعه یافت، مانند نسخه های اولیه COBOL و FORTRAN. این نسل نیز اولین کامپیوترهایی بودند که دستورالعمل های خود را در حافظه خود ذخیره می کردند، که از یک درام مقناطیسی به فناوری هسته مقناطیسی منتقل شد.
اولین کامپیوتر این نسل برای صنعت انرژی اتمی طراحی شده بود.

نسل سوم(1964-1971):مدارهای مجتمع

توسعه مدارهای مجتمع نشانه نسل سوم کمپیوترها بود. ترانزیستورها کوچک شده و بر روی تراشه های سیلیکانی قرار گرفتند که نیمه هادی ها نامیده می شدند که سرعت و کارایی این نسل را به شدت افزایش دادند.

به جای کارت های پانچ و چاپ برای ورودی و خروجی، کاربران با کامپیوترهای نسل سوم با استفاده از صفحه کلید و مانیتور ارتباط برقرار می کردند و یک سیستم عامل سازگاری داشتند، که به دستگاه اجازه می داد تا برنامه های مختلفی را در یک زمان با یک برنامه مرکزی که حافظه را نظارت می کردند، اجرا کند. کامپیوتر برای اولین بار برای یک مخاطب جرم قابل دسترس بود زیرا آنها کوچکتر و ارزان تر از پیشینیان خود بودند.

آیا می دانستید …؟ یک مدار مجتمع(integrated circuit) یک دستگاه الکترونیکی کوچک ساخته شده از مواد نیمه هادی است. اولین مدار مجتمع در دهه 1950 توسط جک کیلبی (Jack Kilby)از Texas Instruments و رابرت نویتس (Robert Noyce)از نیمه هادی توسعه یافت.

نسل چهارم(1971-حال):میکروپروسسورها

میکروپروسسورهانسل چهارم از کامپیوترها را به ارمغان آورد، چرا که هزاران مدار یکپارچه بر روی یک تراشه سیلیکونی ساخته شده اند. آنچه که  در نسل اول کل اتاق را بر میگرفت در این نسل می توانست در کف دست قرار بگیرد. تراشه اینتل 4004 که در سال 1971 طراحی شده است، تمام اجزای کامپیوتر را از واحد پردازش مرکزی و حافظه به کنترل ورودی / خروجی بر روی یک تراشه واحد قرارداد.

در سال 1981 IBM اولین کامپیوتر خود را برای کاربر خانگی معرفی کرد و در سال 1984 اپل مکینتاش را معرفی کرد. میکروپروسسورها نیز از قلمرو کامپیوتری رومیزی و به بسیاری از زمینه های زندگی منتقل شدند، زیرا هر روز محصولات بیشتری از میکروپروسسورها استفاده می شوند. همانطور که این رایانه های کوچک توانمندتر شدند، می توان آنها را به هم پیوند داد تا شبکه ها را تشکیل دهند که در نهایت منجر به توسعه اینترنت شد. کامپیوترهای نسل چهارم همچنین توسعه رابط کاربری گرافیکی، دستگاه های ماوس و دستگاه های دستی را در خود داشتند.

نسل پنجم(در حال حاضر و فراتر از آن):هوش مصنوعی

دستگاه های نسل پنجم مبتنی بر هوش مصنوعی است که هنوز در حال توسعه هستند، که برخی از برنامه های کاربردی مانند تشخیص صدا که امروزه استفاده می شوند در آن وجود دارد. استفاده از پردازش موازی و ابررساناها کمک می کند تا هوش مصنوعی یک واقعیت باشد. محاسبات کوانتومی و مالیکولی و فناوری نانو در سالهای آتی، چهره کامپیوتر را به طور اساسی تغییر خواهد داد. هدف محاسبات نسل پنجم، توسعه ابزارهایی است که به ورودی واکنش نشان می دهند و قادر به یادگیری و خودسازگاری هستند.

 

ستاره حیدری

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.