بزرگترین اشتباهات بشر در طول تاریخ

بزرگترین اشتباهات بشر در طول تاریخ

همه ما انسان ها در طول زندگی خویش اشتباهاتی را مرتکب میشویم و هیچ انسانی روی زمینی وجود ندارد که هیچ اشتباهی را مرتکب نشده باشد. اما بعضی اشتباهات قابل بخشش و قبول نیست، که باعث ضیاع بیش از حد، هزینه، نیرو … میشود. در طول تاریخ بشر اشتباهات خیلی بزرگ را مرتکب شده اند که غیر قابل بخشش است و باعث زیانی جانی و مالی دیگر موجودات روی زمین اعم انسان و موجودات زنده دیگر شده است.

در این مقاله شما را با بزرگترین اشباهات که بشر در طول دوره زیست در روی زمین انجام داده آشنا خواهم کرد، توصیه میکنم این مطلب را از دست ندهید و تا آخر مطالعه کنید.

 • غرق شدن تایتانیک

تایتانیک RMS بزرگ‌ترین و تجملی‌ترین کشتی اقیانوس پیمای زمان بود. این کشتی به نظر غیر قابل غرق شدن به نظر می‌رسید و حتی گنجایش حمل 64 قایق نجات کامل را داشت که روی هم رفته می‌توانستند بیش از 3547 نفر را نجات دهند اما در آن زمان فقط 20 تا از آنها را با خود داشت. وقتی که تایتانیک در اولین سفر دریایی خود در سال 1912 با یک کوه یخی برخورد کرد با 1500 نفر از 2200 نفر مسافر خود در آب‌های اقیانوس غرق شد.

بزرگترین اشتباهات که بشر در طول تاریخ انجام داده اند

کشتی بزرگ تایتانیک

 • معماری کجی برج پیزا

۱۷۶ سال طول کشید تا برج پیزا را در شهر پیزای ایتالیا بسازند. در سال ۱۱۷۳ و دوره رنسانس، بسیاری از ثروتمندان ایتالیا برای رقابت با یکدیگر هنرمندان و معماران معروف را مامور ساخت شاهکارهای معماری می‌کردند. در قرن دوازدهم می‌خواستند برای کلیسای خودشان برجی منحصر بفرد بسازند. پایه‌های برج را ساختند، اما بعد از چند سال که تنها سه طبقه اول آن را ساخته بودند، برج از یک سمت خمیده شد. این اتفاق باعث شد ساخت برج برای ۱۰۰ سال به تعویق بیفتد.

در سال ۱۲۳۴ معمار دیگری کار روی برج را آغاز کرد، اما تا طبقه چهارم بیشتر بالا نرفت، چون برج همچنان حالت کج خود را حفظ کرده بود. در نهایت برج پیزا در سال ۱۳۵۰ آماده شد، در حالی‌که خمیدگی محسوسی داشت و با اینکه معمارها می‌توانستند این کج شدن را در ساخت طبقات جبران کنند، اما کاری نکردند و حتی در نهایت یک لوستر ۱.۲ تُنی را در آن آویزان کردند که موضوع خطرناکی به حساب می‌آید.

برج کج پیزا این روزها به دلیل همین کج بودن معروف شده، اما بی‌توجهی معماران به زمینی که از ابتدا ساختمان را در آن بنا کرده‌اند و حتی ادامه دادن آن، ا باعث شده مروزه با سازه‌ای خمیده مواجه باشیم که سالانه بیشتر در زمین فرو می‌رود و تا چند دهه آینده کاملا می‌ریزد.

بزرگترین اشتباهات که بشر در طول تاریخ انجام داده اند

برج پیزا

 • هالند استرالیا امروزی را کشف ولی به آن توجهی نکرد

در  حدود تقریبا 100 سال قبل از اینکه سیاح انگلیسی کاپیتان جیمز کوک بر روی سواحل شرقی استرالیا فرود بیاید هالندی ها استرالیا را کشف کرده بود اما به آن بی‌توجهی کرد چون فکر می‌‌کرد که سرزمین بیابانی و بی‌مصرفی بیش نباشد.
معتقدند که در سال 1606 کاپیتان کشتی هلندی “دویفکن” به همراه “ویلم جانسز” حدود 200 مایل از قسمت غربی کپ یورک را کشف کرده و بررسی کرده بودند. در اولین فرودشان آنها با حمله‌هایی از جانب بومیان محلی روبه‌رو شدند که آنها را از بررسی و کشف بیشتر سرزمین در آینده منصرف کرده بود.

 • فاجعه‌ی اولناک چرنوبیل در اکراین

این فاجعه اولناک به عنوان یکی از شدیدترین فجایا در تاریخ بشر بود. فرو گداخت و فرو پاشی رآکتور چرنوبیل نتیجه‌ی اهمال و غفلت بزرگ مسئولان حکومتی و مربوطه بود.
در 26 ام ماه اپریل سال 1986 متخصصان هسته‌ای تستی را بر روی یکی از 4 رآکتور در چرنوبیل اوکراین انجام دادند. آنها سیستم خنک کننده پشتی را خاموش کردند و تنها از 8 میله‌ی بور – کاربیدی به جای 15 تایی که با فرآیند تست استاندارد امتحان شده بودند، برای کنترل نرخ شکافت هسته اتمی استفاده کردند.
این کار منجر به واکنش زنجیره‌ای غیر قابل کنترلی شد که فولاد و کلاهک بتنی رآکتور را تخریب کرد و در حدود صدها بار بیشتر از بمب‌های هیروشیما و ناکازاکی، پرتو به بیرون جاری شد. در فاجعه‌ی چرنوبیل حدود 4300 نفر هلاک شدند و بیش از 70000 نفر برای همیشه ناتوان شدند.

 •  اسب تروایی شهر تروا را ویران کرد

دیوارهای شهر تروا حتی توسط ارتش عظیم یونان که پشت دروازه‌های این شهر در قرن 12 ام قبل از میلاد گرد آمده بودند غیر قابل رخنه و نفوذ بودند. یونان تصمیم گرفت که از یک تاکتیک خیلی متفاوت استفاده کند. آنها وانمود کردند که جنگ را ترک کرده‌اند و تا نزدکی جزیره‌ی تندوس کشتی رانی کردند. آنها یک اسپ بسار بزرگ چوبی را به عنوان دادن آرامش به خدایان آنجا گذاشتند و حتی سینون سرباز یونانی خود را که توسط ارتش تروایی دستگیر شده بود آنجا رها کردند.

سینون تروایی‌ها را متقاعد کرد که این اسپ فقط به عنوان هدیه‌ای برای الهه‌ی آتنی است و با آوردن آن به داخل دروازه مطمئناً شهر تروا غیر قابل تسخیر باقی خواهد ماند. کاساندرا، دختر پریام (پادشاه تروا) همانند کشیش غیب گویان تلاش کرد که به آنها هشدار دهد که این یک تاکتیک فریبنده یونانی است اما آنها به سخنان او گوش ندادند.
اسپ به داخل دروازه‌ها آورده شد و در آن شب وقتی که شهر تروا به خواب رفته بود جنگ جویان یونانی از درون سوراخ اسپ بیرون آمدند و دروازه‌های شهر تروا را باز کردند و در نتیجه به ارتش یونان اجازه دادند که داخل شود. این کار در نهایت منجر به سقوط شهر تروا شد که زمانی غیر قابل تسخیر بود.

اسب شبه تروایی که شهر تروا را ویران کرد

 • جاری شدن نفت BP

تجهیزات افقی نفتی مربوط به آبهای عمیق که به یک شرکت نفتی انگلیسی تعلق داشت در 20 ام ماه اپریل سال 2010 در خلیج مکزیک منفجر شد. بعد از اینکه تجهیزات نفتی غرق شد چاه خود جوش نفتی در کف دریا در حدود 87 روز شروع به شارش کرد که بعد از آن در 15 ام ماه جولای سال 2010 آب بندی شد.
انفجار اولیه وقتی رخ داد که گاز پر فشار میتان از نفت کف دریا از درون تجهیزات حفر نفت بالا آمد تا اینکه به بالای تجهیزات رسید آتش گرفت و منفجر شد. از 126 نفر خدمه 11 نفر جان خود را در این انفجار از دست دادند و اما بسیاری دیگر نیز نجات یافتند و جراحت‌شان درمان شد. نشت نفتی که به تدریج اتفاق افتاد به نرخی در حدود 62000 بشکه در هر روز می‌رسید.

تخمین زده شد که تخلیه کامل نفتی که از این اتفاق حاصل شد معادل با 9ر4 میلیون بشکه بود که بر منطقه‌ای در حدود 2500 تا 68000 مایل مربع تأثیر گذاشت و اکو سیستم و مناطق زیستی طبیعی را نابود کرد و باعث مرگ هزاران گیاه و حیوان شد.
قبل از جاری شدن نفت در خلیج مکزیک در سال 2006، BP مسئول جاری شدن نفت دیگری در خلیج کوچک پرودهو در آلاسکا بود. این جاری شدن به خاطر شکست BP در تشخیص درست، خوردگی خط لوله نفتی خودش بود. در این جاری شدن که به مدت 5 روز ادامه یافت 212252 بشکه آمریکایی نفت در منطقه‌ای به مساحت 9ر1 جریب فرنگی جاری شد و آن بزرگ‌ترین جاری شدن نفت در آلاسکا تا به امروز بود.

نفت جاری BP شده در ساحل

 • آتش سوزی فاجعه بار در کرو گراند

در سال 2000 چیزی که آن آتش توصیف نشدنی را در کرو گراند در نیو مکزیک به راه انداخت مربوط به بادها و شرایط خشک سالی بود که منجر به آتش سوزی بزرگ شد که در آن نزدیک به 48000 جریب فرنگی از زمین‌ها خاکستر شد و نزدیک به 400 خانواده بی‌خانمان شدند.

جریان خاموش سازی آتش سوزی کروگراند

 • فاجعه‌ی هسته‌ای در جزیره 3 مایلی

فرو گداخت هسته‌ای در جزیره‌ی 3 مایلی در سال 1979 یکی از بزرگ‌ترین فجایا در تاریخ آمریکا بود. این حادثه وقتی رخ داد که یکی از قطعات معیوب تجهیزات باعث شد که آب لازم برای خنک کردن رآکتور از درون ظرف آن جاری شود. به خاطر آموزش ناکافی، اپراتوران دستگاه برای درک و برطرف کردن آن ناتوان بودند. در این مصیبت هیچ کس زندگی خود را از دست نداد اما نزدیک به 1 میلیارد دلار برای هزینه تعمیر و تمیز کردن خرج شد.

 • آتش‌سوزی کتابخانه اسکندر

بدون شک کتابخانه اسکندر یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان باستان بوده که مجموعه‌های قابل توجهی از کتب مختلف و کتیبه‌ها در آن موجود بودند. اما امروزه خبری از آن کتابخانه نیست، چون آتش‌سوزی که در آن رخ داد، همه‌چیز را نابود کرد و از بین برد. با توجه به اینکه در آن زمان سیستمی برای بک‌آپ گرفتن از داده‌ها نبود، تمامی کتیبه‌های قدیمی که دانش بشریت در آن‌ها ثبت شده بود، از بین رفته و تبدیل به خاکستر شد.

کتابخانه اسکندریه در روم

بنظر شما بزرگترین اشتباه بشر کدام ها بوده است؟

با رجوع باشید

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
نظرات ( 7 )
 1. کانکس شیراز
  جوزا 6, 1397 at 12:07 ب.ظ
  پاسخ

  عالی بود، ممنون

  • مرتضی فرحتیار
   سرطان 28, 1397 at 11:33 ب.ظ
   پاسخ

   خواهش میکنم

 2. شهره ح
  سرطان 26, 1397 at 2:34 ب.ظ
  پاسخ

  سایت شما از لحاظ خبری فوق العادست و ممنون از خبرهای آنلاین شما

  • مرتضی فرحتیار
   سرطان 28, 1397 at 11:46 ب.ظ
   پاسخ

   تشکر از شما که رجوع را انتخاب کردید

 3. vakil
  سرطان 29, 1397 at 9:43 ب.ظ
  پاسخ

  جالب بود

 4. لیزرموهای زائد
  سنبله 25, 1397 at 4:32 ب.ظ
  پاسخ

  ممنون از مطالب خوبتون

 5. صادق
  عقرب 10, 1397 at 11:05 ب.ظ
  پاسخ

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.