بدن از کدام عضو شروع به پیر شدن می‌کند؟

بدن از کدام عضو شروع به پیر شدن می‌کند؟

فکر می‌کنید بدن شما از کدام عضو شروع به پیر شدن می‌کند؟ بر طبق یک مطالعه که اخیرا انجام شده است یکی از نشانه‌های اولیه پیر شدن ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی، یکی از علائم اولیه پیری است.

ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی که باعث سرگیجه و عدم تعادل است، یکی از علائم اولیه پیری است.

می‌توانید از یک گروه از اندام‌های گوش داخلی‌تان به نام سیستم دهلیزی vestibular system برای درکی که از تعادل، حرکت و آگاهی محیطی دارید، تشکر کنید. ولی همچنین ممکن است که در 40 سالگی این سیستم را لعنت کنید(سنی که عملکرد دهلیزی شروع به خراب شدن می‌کند.) با توجه به مطالعه اخیر که در رسانه مغز و اعصاب Frontiers فونتیرز منتشر شده است.

تجقیقات روی شروع پیر شدن بدن

محققان با قرار دادن افراد بین 18 – 80 سال در یک سری آزمایش مشاهده کردند که چگونه می‌توانند به خوبی حرکات ظریف، مانند چیدن مکعب‌ها کنار هم یا چرخیدن روی یک دایره را انجام دهند. شرکت کنندگانی که در اوایل دهه 40 قرار داشتند نسبت به افراد جوان‌تر عملکرد ضعیف‌تری داشتند و این عملکرد با بالا رفتن سن شرکت کنندگان ضعیف‌تر هم می‌شد. شرکت کنندگانی که در تشخیص حرکات ضعیف بودند در آزمون‌های تعادلی هم شکست می‌خوردند.

به گفته دکتر دانیل ام مرفلد  Daniel M. Merfeld، نویسنده مطالعه و استاد گوش و حلق و بینی دانشکده پزشکی هاروارد: “سیستم دهلیزی هم درست مثل بقیه بدن شما به اثرات پیری حساس است. با این که حس‌های دیگر بدن از جمله بینایی و عملکردهای حسی تا 60 سالگی هم قدرتمند باقی می‌مانند. حالا اگر سیستم دهلیزی را با سایر سیستم‌های حسی مقایسه کنیم به نظر می‌آید که کمی ضعیف‌تر می‌شود، که این جای تعجب دارد.

ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی، یکی از علائم اولیه پیری است.

ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی، یکی از علائم اولیه پیری است.

با این وجود به گفته دکتر جان جکا John Jeka ، استاد و رئیس بخش حرکت شناسی در دانشگاه تمپل، که در این تحقیق شرکت نداشت، شک دارد که افراد میانسال با افزایش سن، هر روز متوجه ضعیف‌تر شدن سیستم دهلیزی خود شوند، مگر این که اهل ورزش‌هایی با عملکرد بالا باشند که نیاز به تعادل بیشتری دارند.

طول عمر مفید ورزشکاران حرفه ای را در نظر بگیرید. به گفته جکا ” آنهایی که در دهه 30 زندگیشان در اوج می‌مانند بسیار خوش شانسند و فقط تعداد کمی از ورزشکاران حرفه ای وجود دارند که در دهه 40 عمرشان هنوز هم قادر به رقابت با دیگران هستند. عوامل زیادی در این امر دخیل هستند – شما قدرت عضلانی خود را در این سنین از دست می دهید … ولی به باور من شاهد تخریب پردازش حسی تان هم هستید که عملکرد سیستم دهلیزی بخشی از آن است.”

به گفته جکا، در دهه 60 زندگیتان، اختلال عملکرد دهلیزی می‌تواند در زندگی روزمره آشکار شود. به عنوان مثال واقعا باید روی حفظ تعادل خود هنگامی که روی سطوح ناهموار مانند چمن یا شن و ماسه راه می روید، تمرکز کنید.

هیچ آزمون استانداردی برای کمک به ارزیابی عملکرد دهلیزی تان وجود ندارد. به گفته دکتر سوزان ویتنی Susan Whitney استاد و درمانگر فیزیکی MS در دانشگاه پیترزبورگ، با این حال یک درمانگر فیزیکی می‌تواند با یک سری تست‌های ساده عملکرد دهلیزی شما را بسنجد. مثلا بیمار سرش را به این طرف و آن طرف تکان داده و در همان حال یک چارت چشمی را می‌خواند. اگر بینایی اش زمان تکان دادن سر خیلی بدتر از زمانی باشد که سرش ثابت است می‌تواند دچار اختلال دهلیزی شده باشد.

ورزش منظم و فعالیت های افزایش دهنده تعادل مانند یوگا و تای چی می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد دهلیزی خودتان را حفظ کنید.

 

منبع: سلامت نیوز

با رجوع باشید!

رضا بیانی "فرزام"

غلام رضا بیانی "فرازم" متولد سال 1376، در ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ورک افغانستان هستم. نسبت به علاقه‌مندی زیاد به رشته‌ی کامپیوتر و مهندسی آن، از طریق کانکور سراسری افغانستان جذب دانشکده‌ی انجینیری کامپیوتر دانشگاه پولی‌تخنیک کابل شدم و در آنجا تحصیلم را به پیش می‌برم. در دیگر اوقات مشغول طراحی وب، وبلاگ‌نویسی، مدیریت سایت Codejow.com و همچنان سایت روبروی شما (رجوع) می‌باشم.

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.