با مفاهیم اولیه‌ی برنامه نویسی شی‌گرا آشنا شوید !

با مفاهیم اولیه‌ی برنامه نویسی شی‌گرا آشنا شوید !

اگر شما زبان برنامه نویسی شی‌گرا را جدیدا آغاز کرده‌اید ضرور است با مفاهیم اولیه در این زبان آشنا شوید در این بخش شما با مفاهیم اولیه‌ی برنامه نویسی شیگرا کاملا آشنا خواهید شد در برنامه نویسی شی‌گرا (OOP) بخش های برنامه نویسی بصورت شی هایی در نظر گرفته می شوند که با هم در ارتباط هستند در این جا به این بخش ها که اساسات برنامه نویسی شیگرا گفته می شود میپردازیم.

کلاس (Class) در برنامه نویسی شی‌گرا

بصورت ساده اگر بگویم ،کلاس یک الگو و یا ساختار کلی برای تعریف کردن اشیاء میباشد ویا به عبارت دیگر، کلاس ها در واقع موجودیتی ندارند و خود آنها شی (Object)نیستند، بلکه در واقع یک الگو هستند که اشیاء بر اساس آن ساخته می شوند . بعنوان مثال در زندگی روزمره شما موتر های متفاوتی در جاده ها می بینید مثلا تویتا،بینز،میرسی دیس...که هریک جزء کلاس موتر ها به حساب می آیند. یعنی “موتر” یک الگو از وسیله نقلیه میباشد که دارای ویژگی های خاصی است ،ویژگی هایی که باعث می شود شما تفاوت موتر را با سایر وسایت نقلیه درک کنید .

پس میتوان گفت که، کلاس ها در واقع الگو ،ساحتار ویا نقشه‌ی هست که اشیاء بر اساس آن ساخته می شود.

شی یا آبجکت (Object) چیست؟

شی یا آبجکت (Object) در واقع چیزی  است که وجود دارد و فقط یک تعریف نیست که از روی کلاس ساخته می شود. هر شی دارای حالت(state) ورفتار(Behavior) میباشد که حالت های آن مشخصات همان شی و رفتار آن میتودهای همان شی در برنامه نویسی میباشد.هر شی دارای ویژگی های مخصوص خودش هست که از دیگر اشیا متمایز می شود.اگر مثال بالا را در نظر بیگیریم هر یک از وسیله نقلیه(تویتا، بینز، میرسی دیس) از روی کلاس موتر ایجاد شده اند که هر یک  دارای ویژگی های بالخصوص خود میباشد که  از دیگر اشیا متمایز میباشد.

پس شی(object) یک موجودیت است که از روی کلاس ایجاد می شود، یعنی نمونه یک کلاس میباشد که دارای حالت(State) و رفتار(Behavior) میباشد.

نمونه (Instance) چیست؟

هر شی از روی یک کلاس ایجاد می شود و نمایانگر و  نمونه یک کلاس است و ساده اینکه شی نمونه از یک کلاس است. هنگامی آبجکتی یک شی را از روی یک کلاس میسازید در واقع یک نمونه از آن کلاس را ایجاد میکنید.

ویژگی(Attribute) چیست؟

در دنیایی برنامه نویسی شیگرا هر کلاس دارای ویژگی هست که شی های آن نیز دارای آن ویژگی با مقادیر(values) مختلف میباشد. فرضا در کلاس کمپیوتر میتوانیم دو شی آنرا با مقادیر مختلف در نظر بیگیریم مثلا کمپیوتر شماره یک ساخت شرکت Dell است با ویژگی (رنگ سیاه) و کمپیوتر شماره دو ساخت شرکت HP با ویژگی (رنگ سفید) و …

متد (Method) چیست؟

اگر شما با تابع(Function) آشنایی دارید، در واقعه میتود هم در کلاس مانند تابع عمل میکند.تابع را میتوان اینگونه تعریف کرد مقدار کدی که یک کار مشخص ویا بالخصوص را انجام میدهد و یا یک نتیجه را بر میگرداند، تابع میتواند ورودی داشته باشد و یاهم نداشته باشد. میتود ها هم دقیقا مقدار کدی هستند که در داخل یک کلاس، یک کار بخصوص را انجام می دهند.

برای مقاله های بیشتر با ما باشید!

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.