اهمیت نفوذپذیری در دیگران و راه حل های برای جذب دیگران در دنیای ارتباطات

اهمیت نفوذپذیری در دیگران و راه حل های برای جذب دیگران در دنیای ارتباطات

نیای امروز، دنیای تلاش و رسیدن به موفقیت است، بناً بشر از بدو تولد تا زمان مرگ در تکاپو بسر میبرد، از همان آغاز وارد اجتماعات بزرگ و بزرگ تر می شود.  آهسته آهسته میاموزد که باید برای خواست هایش تلاش کند، هزینه دهد، وقت بگذارد. تا اینکه به خواست و اهداف خود دست یابد. از آنجایکه انسان موجود اجتماعی است و بودن در اجتماع از نیازهای جدی و اساسی یک انسان محسوب می شود، برقراری ارتباطات، نفوذپذیری و موفقیت در روابط اجتماعی تضمین کننده موفقیت در دیگر ابعاد زندگی فرد محسوب میشود. بناً ما در این مقاله تلاش داریم نکات مفیدی را بیان کنیم تا شما را در حفظ روابط اجتماعی تان و راهای نفوذ پذیری در دیگران کمک می کند.


اهمیت نفوذپذیری در دیگران :

جان دیوئی می گوید:” عمیق ترین اشتیاق درطبیعت بشر؛ آرزوی مهم بودن است.”


بیشتر اوقات زندگی روزمره ما به گفتگو و برخورد با دیگران در خانه، محل کار، بازار، کلاس درس و…می گذرد. در این میان همیشه عده ای انگشت شمار از افراد در میان دیگران نفوذپذیری بالا داشته و نامشان زبانزد دیگران است. از محبوبیت خاص برخوردار است. همچنین همیشه باعث جذب سایرین شده و در کل افرادی پرنفوذ و تاثیرگذار هستند. اینگونه افراد هیچ فرقی با دیگران ندارند، بلکه همیشه به صورت دانسته و یا ناخودآگاه یک تعداد قوانین را رعایت می نمایند.

که همین قوانین عامل برتری و جلب دیگران و عامل نفوذ در اذهان است. این افراد موفقیت خود را در محبوبیت نزد دیگران تضمین می کند آنها برای بدست آوردن و حفظ روابط خود تلاشی زیادی نمی کند بلکه نکات ریز ولی مهم را در نظر دارند. که ما در اینجا به چند مورد از این موضوع که انسانهای با قدرت نفوذپذیری بالا در نظر میگیرنداشاره می کنیم.

 قاطع و مصمم باشید: 


قاطع و مصمم بودن در مقابل اهداف و خواست های تان بیانگر اعتماد به نفس، متعهد بودن و با مسولیت بودن شما در مقابل خود و وظایف تان است.ویژگی که برای شما اعتماد و اعتبار آفرین است، چیزیکه شما به آن نیاز دارید، و شما را برای برقرار کردن و داشتن روابط موفق کمک میکند.


شنونده خوبی باشید:


شنونده خوب بودن به فرد مقابل احساس مهم بودن و امنیت میدهد، شنونده خوب بودن برای جلوگیری از سوه تفاهم ، ایجاد ارتباطات ، برقرار کردن احساس همکاری و ساختن گزارشات نه تنها در یک محیط کاری و رسمی مهم بوده بلکه خارج از محیط رسمی در زندگی شخصی نیز نقش فوق العاده مهمی دارد.
بکوشید شنونده خوبی باشید و زمینه ای فراهم آورید که دیگران درباره خود، برای شما حرف بزنند. اگر کسی احساس کند شنونده خوبی برای سخنان خود یافته است، به راحتی می تواند افکار و احساسات خود را به او منتقل کند و به ایجاد ارتباط با او اقدام کند. در این مرحله، شنونده می تواند به تأثیرگذار خوبی تبدیل شود.

شنونده خوب

شنونده خوب

 

برای بلند بردن مهارت شنیدن خود حتماً مقاله زیر را بخوانید:آیا فکر می کردید قدرت و توانایی شما برای شنیدن مهم باشد؟


راز دار و قابل اعتماد باشید
:


اکثراً در محیط هایکه زندگی می کنید مثل خانه محیط کاری، پوهنتون و … شما با افرادی در سنین و موقعیت های متفاوتی روبرو می شوید، وجود شما به عنوان یک فرد خبره و آگاه باید مایه آرامش و احساس امنیت باشد، به هر اندازه که شما بتوانید این قابلیت را در وجود خود بالا ببرید قدرت نفوذپذیری شما بالا رفته و نزدیکان شما با شما راحت تر مشکلات و چالش های خود را مطرح میکند.

بخصوص نوجوانان و جوان که مشکلات زیادی فراه راه شان است، اگر شما از این قابلیت تان درست استفاده کنید و به موقع مدیریت کنید شما می توانید مشاور و دوستی خوبی در کنار عزیزان تان باشید و از پیشامدهای ناگوار به موقع جلوگیری کنید.


دیگران را صادقانه تشویق کنید:


مهارت ها، ویژگی ها و خصوصیات مثبت هر فردی را به ذهن بسپارید، در زمان های مناسب و نیاز همان فرد همین ویژگی ها را به خودش بیان کنید، تشویق کنید هر چقدر این تشویق و ابراز احساسات تان صادقانه باشد صمیمیت و همدلی در روابط تان عمیق تر می شود.


نام افراد را حفظ باشید
:


نام هر فرد نزد خودش یکی از بهترین کلمات است و احترام به نام دیگران، احترام به خودما و احترام به هویت فرد مقابل است. زیادتر ما در مکان های مختلفی با آدم های مختلفی روبرو می شویم، به صورت خلاصه و مختصر معرفی می شویم بعد از مدتی که دو باره روبرو می شویم نامش یادمان نیست و ما مجبوریم دو باره بپرسیم که اصلاً کاری درستی نیست و بی احترامی و بی توهین به فرد تلقی می شود، و یا هم کسی را که بیشتر از دو بار ندیدیم می خواهم به دوستمان معرفی کنیم ولی نامش یادمان نیست. 


درست انتقاد کنید
:


یک چیزی قطعی و ثابت شده است وقتی با کسی روبرو می شویم صد در صد اخلاق و شخصیت یک فرد به ما جالب و خوشایند نیست، با در نظرگرفتن نزاکت ها، همدیگر پذیری، پذیرفتن و برسمیت شناختن شخصیت طرف مقابل می توانیم همین واکنش های منفی خودمان را در مقابل اخلاق ها و برخوردهای ناخوشایند طرف مقابل به حداقل برسانیم، ولی در بعضی موارد آن فرد ممکن است دوست نزدیک مان باشد که هر لحظه مجبوریم با هر نوع برخوردهایش بسازیم، در این صورت باید بدانیم چطور و چگونه انتقاد کنیم تا هم رفتارهای او اصلاح شود و هم از ما رنجیده خاطر نشود.


پاک و منظم باشید:


افرادی که به آراستگی خود توجه ندارند از جذابیت و نفوذ خود بر دیگران می کاهند. بیشتر افراد برای آن که جذاب باشند شلوغ می کنند و مدام حرف می زنند و این بزرگترین اشتباه برای جذاب بودن است. ظاهر پاک و منظم نشان توجه شما به خود و شخصیت تان است.


صادقانه سپاسگزار باشید
:


از هیچ کس توقعی نداشته باشید، با گشاده روی و خوش خلقی به دیگران کمک کنید اگر کمکی دریافت کردید. صادقانه سپاسگزاری کنید، تشکری و سپاسگزاری کردن شما از دیگران؛ نماد درک شما از همکاری و کمک دیگران است
.
به صورت خلاصه اینکه؛ راه حل های زیادی برای جذاب بودن و تاثیرپذیر بودن مانند ویژگی های معنوی و روحی – از قبیل اراده استوار، اخلاق نیکو، حسن معاشرت،انعطاف پذیربودن – و آگاهی ها و توان های علمی بالا نیز وجود دارد و ما فقط تعدادی محدودی از آن یاد آور شدیم، اثرپذیری مثبت نیز به میزان انعطاف پذیری و حقیقت طلبی شخص، ارتباط دارد.


برای مقالات بیشتر با رجوع باشید.

 

 

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.