انواع حافظه کامپیوتری(Memory Types Of Computer)

انواع حافظه کامپیوتری(Memory Types Of Computer)

حافظه کامپیوتر حافظه بخش عمده و اساسی یک کامپیوتر است که به انواع مختلفی تقسیم شده است. حافظه بهترین بخش ذخیره سازی اطلاعات، برنامه ها و غیره در کامپیوتر است. حافظه کامپیوتر ارائه انواع مختلفی از ذخیره سازی که برخی از این داده ها می تواند به طور موقت و برخی از آنها را به طور دائم ذخیره شوند. حافظه شامل یکسری دستورالعمل  است  و داده ها به کامپیوتر از طریق واحد ذخیره میشود. (CPU)  پردازش مرکزی.

انواع حافظه کامپیوتر:

حافظه بهترین عنصر اساسی یک کامپیوتر است چرا که کامپیوتر نمی تواند کارهای ساده را انجام دهد. عملکرد کامپیوتر به طور عمده بر روی حافظه و CPU است. حافظه یک بخش داخلی از کامپیوتر است طوریکه به صورت عموم به دو دسته تقسیم شده، حافظه اصلی و حافظه ثانویه.

  1. حافظه اولیه / حافظه فرار.
  2. حافظه ثانویه / غیر فرار حافظه.

حافظه اولیه / حافظه فرار:

حافظه اولیه نیز به عنوان حافظه فرار نامیده می شود چون این نوع حافظه نمیتواند داده را بعد از خاموش شدن سیستم در خود ذخیره کند. زمانی که کاربر داده را وارد میکند حافظه اولیه جای مشخص برای این داده اختصاص نمیدهد و داده به طور دایم ذخیره نمیشود آن مکان. که به عنوان مثال به RAM یک حافظه اولیه گفته میشود.

(Random Access Memory ) حافظه با دسترسی تصادفی:

ذخیره اولیه این است که موقعیت داده در حافظه به دسترسی تصادفی RAM انتخاب میشود با توجه به انتخاب تصادفی از مکان حافظه به نام (Random Access Memory) نامیده می شود. انجام هر دو عملیات خواندن و نوشتن بر روی این نوع حافظه قابل تطبیق است . اگر دراثنای استفاده از داده سیستم دچاره خاموشی(Power Off) پس از آن شما اطلاعات خود را به طور دائم از دست می دهید. بنابراین، حافظهRAM از نوع حافظه های قابل فرار است. RAM را میتوان به انواع زیر دسته بندی کرد.

  • DRAM
  • SRAM
  • DRDRAM

 

2.حافظه ثانویه /  حافظه غیر فرار:

حافظه ثانویه حافظه خارجی و دائمی است که مفید برای ذخیره سازی داده در رسانه های خارجی مانند فلاپی دیسک، دیسک های مغناطیسی، نوار مغناطیسی و غیره دستگاه های کش است. حافظه ثانویه در برگیرنده اجزای ذیل است.

حافظه فقط خواندنی (Read Only Memory):

ROM یک محل ذخیره حافظه دائمی است که ارایه کننده انواع زیادی از استانداردهای برای ذخیره اطلاعات است. اما دارنده  عملیات  فقط خواندنی است. هر زمان که قطع برق در طول کار حافظه ROM در کامپیوتر رخ دهد داده ازبین نمی رود.

حافظه ROM دارای مدل های مختلفی از جمله انواع زیر است.

  1. PROM: حافظه قابل برنامه ریزی فقط خواندنی (PROM) حفظ ذخیره سازی بزرگ اما دارای ویژگی های پاک کردن در ROM را ندارد. این نوع از RO حفظ تراشه PROM به یک بار ارسال یا نوشتن داده ها و چندین بارخواندن داده است . برنامه ها یا دستورالعمل طراحی شده در PROM نمی تواند توسط برنامه های دیگر پاک شود.

  1. EPROM: پاک شدنی قابل برنامه ریزی و حافظه فقط خواندنی طراحی شده برای بهبود مشکلات PROM و ROM است. کاربران می توانند داده ها از EPROM توسط نور ماوراء بنفش حذف یا پاک کند پاک و دوباره برنامه ریزی کند.

 

  1. EEPROM: پاک شدنی توسط الکتریک قابل برنامه ریزی و حافظه فقط خواندنی شبیه به EPROM اما با استفاده از پرتو برق برای پاک کردن داده ها از ROM استفاده میشود.

 

انواع حافظه کامپیوتر

انواع حافظه کامپیوتر

ما را دنبال کنید…

ستاره حیدری

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.