انترنت در افغانستان ارزان و پر سرعت میشود

انترنت در افغانستان ارزان و پر سرعت میشود

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که با امضای قرارداد خریداری انترنت با پهنای باند (بندویت) ۲۰ گیگابیت ( GB) برثانیه از کشور قرقیزستان بهای اینترنت در افغانستان کاهش خواهد یافت و سرعت آن نیز بیشتر خواهد شد،به گفته مسئولان وزارت مخابرات افغانستان اکنون اینترنت این کشور بیشتر از طریق پاکستان تامین می‌شود که کابل خواستار کاهش این وابستگی است.

انترنت افغانستان در حال حاضر با پهنای باند مجموعی ۴۰ گیگابیت بر ثانیه از کشورهای پاکستان، ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند. اما بهای انترنت در افغانستان، نسبت به برخی کشور های منطقه ۳۰ برابر بیشتر است.

حتما بخوانید: لست بهترین شغل ها برای کسب و کار شما

زمریالی وفا، رئیس اتحادیه خدمات انترنیت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دلیل گرانی انترنت این است که افغانستان از جمله کشورهای محصور در خشکی است و به دریا راه ندارد،او گفت که افغانستان اکنون به قشر سوم انترنت دست‌رسی دارد و این کشور تلاش دارد تا به قشر دوم دسترسی پیدا کند تا هم سرعت انترنت بهبود یابد و هم قیمت آن کاهش یابد.

انترنت در افغانستان ارزان و پر سرعت میشود

با رشد فناوری ارتباطی، انتریت در حال تبدیل شدن به یکی از نیازمندی‌های اساسی مردم افغانستان است.

شرکت‌های مخابراتی افغانستان انترنت را از طریق فایبر نوری عرضه می‌کنند

کیفیت پایین و قیمت بالای انترنت به چالشی اساسی برای کاربران انترنت در این کشور مبدل شده است،اجمل عیان، رئیس شرکت دولتی افغان تلیکام می‌گوید، با وصل شدن افغانستان به شبکه انترنتی قرقیزستان، اتکای افغانستان به پاکستان کمتر می‌شود.

او گفت که در گذشته نیز افغانستان از قرقیزستان انترنت وارد می‌کرد ولی اکنون این واردات به میزان پهنای باند ۲۰ گیگابایت افزایش یافته که دوبرابر میزان قبلی است.بربنیاد آمار وزارت مخابرات افغانستان شمار کاربران اینترنت در این کشور به چهار میلیون نفر ‌رسیده ‌است.این وزارت برنامه دارد که تا ۵ سال آینده شمار مشترکین انترنت را به ۱۵ میلیون نفر افزایش دهد.

شبکه فایبر نوری افغانستان اکنون به ۲۳ ولایت رسیده است. به دلیل وجود ناامنی و نبود امکانات، گسترش آن در سراسر افغانستان زمان‌بر خواهد بود.

منبع: بی بی فارسی

با رجوع باشید

 

مرتضی فرحتیار

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.