اضافه شدن مضمون “وطن‌دوستی” در نصاب تعلیمی افغانستان

اضافه شدن مضمون “وطن‌دوستی” در نصاب تعلیمی افغانستان

مسوولان در وزارت معارف می‎گویند برای نخستین بار مضمونی را زیر نام «حب الوطن» یا «وطن دوستی» وارد نصاب تعلیمی – آموزشی این وزارت ساخته‎اند. این مسوولان، هدف این کار را بالا بردن روحیه وطن دوستی میان نوجوانان و دانش‎جویان می‎گویند.

کبیرحقمل، رییس نشرات وزارت معارف روز یک‎شنبه (۲۳ ثور) در گفت‌وگو با رسانه‌ها دراین باره، گفت: «تمامی چیزهای که بتواند حس وطن دوستی را در میان دانش آموزان افزایش بدهد، در این کتاب‎ها گنجانیده شده است و هدف از آن تقویت این حس در میان نسل‎های آینده‎ی کشور است.»

این کتاب‏ها به زبان‎های فارسی و پشتو چاپ شده‎اند و از آغاز امسال درصنف‎های هفتم تا نهم آموزش داده می‎شوند.

محتوای مضمون

منافع ملی، قهرمان ملی، صلح و بازسازی، هویت ملی، بیت المال و نگهداری از آن، ارزش‎های ملی و معرفی چهره‎های تاریخی و جاهای باستانی، مهم‎ترین محتویات این کتاب‎ها استند.

نظر جامعه‌شناسان در مورد نصاب تعلیمی

جامعه شناسان، این کار را برای تقویت حس وطن دوستی تأثیرگذار می‎دانند، اما کاستی‎ها را در این کتاب‎ها، یک مشکل جدی می‏گویند.

داوود راوش، جامعه شناس و استاد دانشگاه دراین باره بیان داشت: «یک گروهی از متخصصان باید گردهم آورده شوند و در زمینه‎ی کامل ساختن و غنی ساختن محتوای این کتاب‎ها کار کنند.»

این مضمون درحالی در نصاب آموزشی کشورگنجانیده شده است که پیش از این، دانش آموزان در نخستین سال ‎های آموزش، با کتاب‎های که محتوای آن‎ها بازتاب دهنده‎ی جنگ و خشونت بود، آشنا می‎شدند.

منبع: TOLONEWS

اخبار بیشتر در مورد فرهنگ و معارف افغانستان را ازینجا دنبال کنید.

رضا بیانی "فرزام"

غلام رضا بیانی "فرازم" متولد سال 1376، در ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ورک افغانستان هستم. نسبت به علاقه‌مندی زیاد به رشته‌ی کامپیوتر و مهندسی آن، از طریق کانکور سراسری افغانستان جذب دانشکده‌ی انجینیری کامپیوتر دانشگاه پولی‌تخنیک کابل شدم و در آنجا تحصیلم را به پیش می‌برم. در دیگر اوقات مشغول طراحی وب، وبلاگ‌نویسی، مدیریت سایت Codejow.com و همچنان سایت روبروی شما (رجوع) می‌باشم.

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.