استفاده نادرست از گوشی های هوشمند چی عواقبی دارد

استفاده نادرست از گوشی های هوشمند چی عواقبی دارد

چنانکه همه میدانیم امروز عصر تکنالوژی و فناوریست؛ تکنالوژی و فناوری در دنیای مدرن و امروزی مثل استفاده از وسایل هوشمند برای ما سهولت های بیشماری آورده است.  که از ابتدای ترین تا پیچیده ترین مسایل را در کمترین زمان ممکن با استفاده از این وسایل حل می کنیم. وسایل هوشمند بخصوص گوشی های همراه، ipad، تبلت و کمپیوتر از نمونه های بسیار عام آن است.

ضرورت استفاده از گوشی های هوشمند:

گوشی های هوشمند که تقریباً 90% نفوس جهان همه روزه از آن استفاده میکند. سبب سهولت های بیشماری شده که در افراد متفاوت به مقاصد متفاوت و تقریباً مشابه مورد استفاده قرار میگیرد. گوشی های هوشمند بهترین همراه شما در کارهای روزانه شماست. از گوشی هوشمند به عنوان کمره برای عکاسی، به عنوان راه ارتباطی و تماس با فامیل و دوستان، به عنوان راه ارتباطی با همکار و محیط کاری، استفاده از آن جهت مطالعه کتاب به شکل سافت، ویب گردی، پیشرفت دادن روابط اجتماعی و هزارها مورد دیگر استفاده صورت میگیرد.

گوشی های هوشمند مثل تمام پدیده های دیگر در صورت استفاده نادرست خالی از نقض نیست، که در صورت استفاده نادرست مشکلات زیادی از آسیب های امواج رادیویی گرفته تا به بارهای سنگین مشکلات روحی و جسمی را به بار میاورد و این مشکلات فرا راه هر فرد است.

ضررهای استفاده نادرست و بیش از حد از گوشی های هوشمند:

اگرچه تکنولوژی تلفن همراه زندگی راحت‌تری برای انسان به ارمغان آورده است اما سلامت جسمی و روحی استفاده کنندگان که بیش از حد از فن‌آوری تلفن همراه استفاده می‌کنند رابه خطر می‌اندازد.

استفاده کننده گانی که بیش از حد از تلفن همراه استفاده می‌کنند. دچار گرفتگی عضلات انگشت ودرد در اثرتایپ پیام، دچار گرفتگی گردن و عضلات پشت بدن می‌شوند، که گرفتگی گردن سبب آسیب وارد شدن به عضلات پشت بدن می‌شود، خیره شدن به اندازه کوچک متن ها سبب خستگی چشم، تاری دید، گیجی و خشکی چشم می‌شود. درد عضلات چشم به همراه گردن موجب سر درد می‌شود، که ممکن سبب ایجاد اضطراب در افراد می‌شود. همچنین استفاده کننده گانی که بیش از حد در دنیای مجازی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند ارتباطات چهره به چهره و کلامی با دیگران را فراموش کرده‌اند.


عوارضی خطرناکی که از اثر قرار گرفتن در کنار پایه ‌های مخابراتی(منابع پخش امواج رادیویی) در انسان‌ها بروز می‌ کند. می‌توان به بی‌خوابی، سرگیجه، تهوع، افزایش ضربان قلب، استرس، سردرد، اختلالات بینایی و حالات غیرمتعارف در بدن اشاره کرد. که همین موارد در اثر استفاده بیش از حد تلفن هوشمند و قرار گرفتن در موقعیت های با امواج رادیویی بالا برای هر فردی ممکن اتفاق بیفتد. همچنین در موراد شدید‌تر امواج رادیویی قادرند اثراتی مثل تاثیرگذاشتن روی سیستم غدد را نیز سبب شوند که از جمله‌ی آن می‌توان به غده‌ی تیروئید و خونریزی داخلی اشاره کرد. اغلب پزشکان نیز با نادیده گرفتن امواج رادیویی، بسیاری از امراض حاصل از علائم مورد نظر را مرتبط با موارد دیگری مثل ویروس‌ها یا استرس عنوان می‌کنند، چراکه علائم اشاره شده می‌تواند عامل بیماری‌هایی باشد که به آن‌ها اشاره کردیم.

اضرار امواج رادیویی بر جمجمه
جالب این جاست، که ۶۸ درصد از استفاده کننده گانگوشی ها، در زمان خواب گوشی خود را در فاصله‌ی کمی از سر خود قرار می‌دهند که همین موضوع شانس تاثیرپذیری امواج رادیویی را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید:

آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟

نتیجه تحقیق مقایسوی کتاب و ipad:

طی دو هفته مطالعه و تحقیق، از ۱۲ نفر شرکت کننده درخواست شد تا ۵ روز مداوم به مدت ۵ ساعت قبل از خواب ازiPad استفاده کنند. سپس از آنها خواسته شد همان برنامه را با کتاب های کاغذی اجرا کنند. برای گروهی هم برنامه ای درست برعکس گروه اول ریخته شد به نحوی که ابتدا ۵ شب را با کتاب های کاغذی شروع کرده و سپس ۵ شب دوم را با iPad بگذرانند. در پایان شرکت کننده هایی که ازiPadقبل از خواب استفاده کرده بودند خواب های با کیفیت پایین را تجربه کرده بودند.
ترشح کم ملاتونین melatonin هورمونی است که به منظم شدن ریتم سوخت وساز بدن ما کمک می کند و همچنین دیر از خواب بیدار شدن و خستگی در روز بعد از دیگر عوارض استفاده از وسایل هوشمند الکترونیکی قبل از خواب می باشد.

ضررهای استفاده از گوشی هوشمند روی اطفال:

بصورت متوسط در کشورهای توسعه یافته کودکان اولین تلفن همراه خود را در سن ۸ سالگی مورد استفاده قرار می‌دهند. با توجه به ابعاد کوچک‌تر سر، ضخامت کم استخوان جمجمه می‌توان تاثیر امواج رادیویی را بیش از پیش در کودکان متوجه شد. با توجه به اینکه امواج رادیویی برای نمایش تاثیر خود نیاز به یک زمان ده ساله دارند، از این‌رو جوانانی که ۱۹ تا ۲۰ ساله هستند، بیشتر در ریسک ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند، چراکه این افراد در طول ده سال قبل بصورت کامل در جریان امواج رادیویی قرار داشته‌اند.


محققان دانشکده‌ پزشکی دانشگاه بوستون به این یافته دست پیدا کرده‌اند که استفاده از صفحات نمایش لمسی برای کودکان بین دو تا سه سال، ضمن تاثیر منفی بر رشد احساسات اجتماعی، بر رشد توانمندی و مهارت‌های مورد نیاز برای ریاضیات و علوم نیز آسیب‌زا خواهد بود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت برای آرام کردن کودکان نوپا موجب تاثیر منفی بر توانایی یادگیری خودکنترلی نیز خواهد شد.

راه حل ها :

۱. برای استفاده از وسایل الکترونیکی و گوشی های هوشمند تان برنامه منظم داشته باشد.
۲. در هنگام خواب در فاصله دورتر از خودتان و به خصوص دور از سر تان قرار دهید.
۳. در هنگام استفاده ۲۵ میلی متر دورتر از چشم تان قرار دهید.
۴. از گوشی تان در صورت نیاز و روی هدف خاص استفاده کنید، استفاده از گوشی تان را تبدیل به اعتیاد نکنید.
۵. در هنگام تماس گوشی را در گوش چپ تان نگهدارید و یا بهتر است از گوشکی استفاده کنید.
۶. اگر مجبور نیستید قبل از خواب اصلاً استفاده نکنید ولی اگر مسلک تان ایجاب می کند و شما مجبور هستید پس از نرم افزار های که نور آبی را بلاک میکند در گوشی های تان جهت کاهش نور و کم تاثیر ساختن آن استفاده کنید.

۷  از گوشی های تان در هنگام چارچ استفاده نکنید.

در آخیر شایان ذکر است که استفاده درست از هر چیزی میتواند سودمند بوده و مزایایی خودش را داشته باشد و در صورت استفاده نادرست سلامتی جسمی و روحی تان به خطر مواجه ساخته و مشکل آفرین خواهد بود.
برای بلند بردن سطح دانش و آگاهی تان با رجوع باشید.
نظریات، پیشنهادات و انتقادات تان از ما دریغ نکنید.

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.