آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟

آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟

آیا شما متوجه خواهید شد اگر قصه ای را که در یک روز نامه و یا آنلاین خوانده اید دست نوشت انسان و یا یک ماشین باشد؟آیا شما قادر هستید تفاوت آنها را ذکر کنید ؟ به دنیای ربات های ژورنالیزم خوش آمدید و این ربات ها سریعتر از چیزیکه فکر می کنید خواهند آمد.

مرکز کار PA (press Association’s) یک گروپ کوچک ژورنالیزم ها و انجینیران نرم افزار در لندن است. آنها روی یک سیستم کمپیوتری کار میکند که میتواند کار چندین انسان را انجام دهد، و روند جالب داده های محلی را بیابند که شامل آمار جرم و تعداد نوزادن هر فامیل میباشد.

انجمن PA به صورت امتحانی یک تعداد از قصه های را که توسط ماشین ها تولیدی نوشته شده بود و مقدار آن بیش از یک پاراگراف و یا کمی بیشتر از آن بود آنها را به روزنامه ها ایمیل می کردند تا آن را به نشر برساند و از آن استفاده صورت بگیرد.

سردبیر روزنامه پیتر کلیفتن:

سردبیر روزنامه پیتر کلیفتن میگوید، ما فقط یک تعداد از قصه های ساده را که ساخته بودیم به مجلات دیگر ایمیل میکردیم و آنها یک تعداد از قصه ها و داستان های  را میپذیرفت و نشر میداد.

آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟
کلیفتن میگویدگاهی اوقات روزنامه نگاران انسانی کپی الگوریتم ها را بازنویسی می کنند و یا به آنها اضافه می کنند، اما اغلب اوقات، داستان های  درباره سیگار کشیدن در دوران بارداری، میزان بازیافت و یا عملیات لغو شده همه آنها در اینترنت و یا در مجلات چاپ شده است.

ربات های روزنامه نگار در سراسر اتاق های خبر بازرگانی جهان به طور فزاینده ای محبوب می شود، زیرا ناشر برای مقابله با کاهش روزنامه ها و تغییر به تبلیغات آنلاین تلاش می کند.

هشدار در رابطه به سو استفاده از هوش مصنوعی

کلیفتن امیدوار است که بتواند تعداد 30000 این داستانها را در مدت هر ماه تا ختم ماه اپریل 2018 به نشر برساند. این پروژه که بنام رادار یاد میشود با همکاری Urbs media پیش میرود که هزینه آن 620000 یورو توسط گوگل تامین میشود.اما چقدر از حجم کاری یک روزنامه نگار واقعا می تواند خودکار باشد؟ و مشاغل در نهایت در معرض خطر هستند؟آیا ربات ها وظیفه شما را خواهد گرفت ؟

آقا کلیفتن به این موضوع اشاره میکند که ربات ها تا سال 2030 هشت صد میلیون وظیفه را خواهد گرفت، در این حالت سیستم تلاش دارد تا این وظیفه را مانند ژورنالیست ها انجام دهد، که بعضی آنها برای توسعه دادن خروجی سیستم در حالت پیچیده ای قرار دارد. بخش خود کار سیستم فعلا فقط برای بیرون کشیدن اطلاعات سیستم محدود شده، چیزیکه ژورنالیست ها را در طولانی مدت از انجام آن دور خواهد کرد.

لذا داستانهای ساخت و تولید شده این سیستم روز به روز به خصوص در ایالات متحده امریکا در حالت مشهور شدن است. موضوع که در این الگوریتم مطرح شده اینکه؛ داستان ها به صورت اتومات در هر هفته به اساس امتیازیکه توسط مربی فوتبال مکاتب داده می شود بروز رسانی خواهد شد.

 

آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟

تحقیقات سال 2017:

به اساس تحقیقات که در سال 2017 صورت گرفته نشان میدهد در هر ماه هزارها داستان به کمک این الگوریتم در مجلات اروپایی به نشر میرسد. در یک نظرسنجی از موسسه روزنامه نگاری Reuters دانشگاه آکسفورد چنین برمیاید که بسیاری از ناشران از ربات ها برای انتشار داده های جالب مثل نتایج انتخابات گرفته تا به مسایل رسمی و اجتماعی استفاده می کند.

درباره دنیایی رباتیک بدانید

گرچند موارد استفاده دیگری نیز دارد. یک شعبه آن در هالند از این الگوریتم به منظور دوباره نوشتن و ویرایش کردن داستان ها با زبان ساده برای اطفال کار میکند. در حالی که مولد، بسیاری از این سیستم ها به اندازه کافی پیچیده نیستند.

مرد فناوری چین چه را دراین رابطه اختراع کر

مرد فناوری(Tencent ) چینی مخترع برنامه پیام رسانی WeChat، اخیرا یک سیستم را نشان داد که میتواند به طور خودکار گزارش یک سخنرانی را بنویسد. سردبیر مجله سایت خبری Quartz، Zach Seward، یکی از سخنرانی های خود را که در یک کنفرانس صورت گرفته بود نوشته شده دید و توسط
این راه و روش او تحت تاثیر قرار گرفت.

چین با استفاده از هوش مصنوعی میخواهد کارهای خویش را کنترول کند:

خبرگزاری دولتی چین، Xinhua، اکنون خود را سازماندهی می کند تا استفاده از AI را افزایش دهد. آیا Al واقعا میتواند وظایف بیشتری مانند مصاحبه تلفنی با افراد طور معمول توسط خبرنگاران انسانی انجام دهد،؟

آقای Fanta می گوید، چنین چیزی ممکن است به عنوان یک خبرنگار ربات با عزیزان یکی از افراد مرحوم تماس گرفته و خواسته آنها را درک و احساس کنند.با اشاره به تماس تلفنی با مرگ – و این نوع موضوعات که شکل مکالمه را به خود میگیرد نقش یک خبرنگار انسان مهمتر است. فانتا میگوید من حدس میزنم سوال اصلی این است

شما می توانید آن را اسکن کنید؟ آیا شما واقعا می خواهید؟”در عوض، او می بیند که رباتها به طور روز افزون تبدیل به یک وسیله دیگر در بخش روزنامه نگاری می شود – یک بازوی مصنوعی بالقوه برای خبرنگاران که در آینده ممکن است الگوریتم های اسناد را به طور مرتب برای کمک به داستان های نوشتاری یا تولید محتوا ایجاد کنند.

آیا ربات ها دنیا و بازار کار خبرنگاران را به مخاطره خواهد انداخت؟

آیا این خطر وجود ندارد که ربات های تولید داستان های خودکار نیز می تواند توسط تبلیغ کنندگان مورد استفاده قرار گیرد که می خواهند اخبار دروغین را برای اهداف سیاسی و ملی خود منتشر کنند؟ در حال حاضر شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ربات ها در چنین سایت هایی در رسانه های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته است.

نظریه ها و گفته های متخصصان فناوری:

آقای فانتا می گوید، یک نگرانی واقعی وجود دارد که ربات ها آن را زیادتر میسازد و آنهم حمله به آزادی بیان است.

رابرت مک کینزی، سردبیر گروه تحقیقاتی News Labs می گوید

بی بی سی در حال حاضر داستان هایی را که توسط الگوریتم ها تولید شده است منتشر نمی کند.

آزمایشگاه های اخبار بر روی ابزارهایی برای خودکار کردن بخش های دیگر مشاغل از جمله “رونویسی مصاحبه ها و شناسایی روند غیر معمول در اطلاعات عمومی” روزنامه نگاران کار می کنند،جاشوا بنتون، مدیر روزنامه نگاری دانشگاه هاروارد ، میگوید. با وجودیکه  هوش مصنوعی در اتاق خبر حضور خواهد داشت، بازهم فکر نمی کنم که هنوز تهدید جدی برای مشاغل ایجاد کند. او معتقد است فشارهای بیشتری مانند سقوط درآمد تبلیغات وجود دارد.

 ادیسون چراغ‌برق را چگونه اختراع کرد؟

کلیفتن میگوید

مشکل ترین و دقیق ترین بخش را که ژورنالیست ها انجام میدهد، توزین متعادل اطلاعات است که برای ربات ها بسیار سخت تر خواهد.

او همچنان اضافه میکند که

یک ژورنالیست خوب فقط بخاطری داتاهای ورد و خروجی نیست، بلکه این یک هنر است که نواقص آنها در دهه های آینده حل خواهد شد، من نمی گویم که ماشین ها هرگز در آنجا پیدا نخواهند شد، اما فکر می کنم آنها هنوز خیلی دور از دسترس هستند.

برای بالابردن سطح دانش و اطلاعات تان همیشه رجوع را  دنبال کنید.

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.