آیا درباره تاثیرات انترنت بر زندگی انسان ها می دانید؟

آیا درباره تاثیرات انترنت بر زندگی انسان ها می دانید؟

اگر شما از جمله اشخاصی هستید که به تازگی به دنیای انترنت روی اورده اید پس برای اشنایی بیشتر با ابعاد گوناگون آن با ما همراه باشید. به صورت عموم افرادی که از انترنت استفاده می کنند را می توان به دو بخش اصلی ذیل تقسیم نمود و تاثیرات انترنت بر زندگی را بررسی کرد:

  1. افرادی که قبل از وارد شدن به انترنت هدف خود را تعیین نموده وبه محض برطرف شدن آن از انترنت خارج می شوند .
  2. افرادی که بدون کدام هدف خاص جهت سرگرمی و دوری از مشکلات از انترنت استفاده می نمایند که این نوع استفاده سبب کاهش ارتباطات اجتماعی فرد با اطرافیان اش می گردد.

تاثیرات انترنت بر زندگی:

تاثیرات انترنت بر زندگی اشخاص را می توان در دو بعد مورد بررسی قرار داد.

 بعد مثبت

شامل موارد ذیل می باشد:

۱ –تبدیل جهان به دهکده ی جهانی:

ایجاد تغییرات گسترده جهانی بعد ازشکل گیری انترنت بسیاری را به این باور رساند که انترنت عامل بسیاری از تغییرات وتحولات جدید در دنیای امروزی می باشد که در ادوار گذشته مردم جهت رفع احتیاجات خویش نیازمند صرف نمودن اوقات وهزینه ها ی بسیاری بودند اما با به میان امدن انترنت تمامی این مصارف به حداقل خویش رسید و بشر را قادر به ان ساخت تا برای ایجاد ارتباطات کیلومتر ها فاصله را در ثانیه ایی بپیماید.

۲ –تاثیرات انترنت در اموزش :

انترنت با ظرفیت های موجود دران وبا کنار گذاشتن محدودیت های زمانی و مکانی و با امکان استفاده از تمامی قالب های سمعی و بصری نظام یادگیری را متحول ساخته است که تعداد فراوان مکاتب ، مراکز عالی اموزشی ،دانشگاه ها و…….. بیان گر این مسله هستند.

۳ – شهروندان الکترونیکی :

ارائه خدمات ارتباطی انترنت

ارائه خدمات ارتباطی

“ارایه خدمات ارتباطی” کارکرد پرمصرف و اصلی انترنت بوده و یکی از عوامل مهم جذب و علاقه مندی افراد به انترنت است.

۴ – تاثیرات انترنت بر اقتصاد:

انترنت هزاران شغل برای کارمندان صنایع و رسانه ایی فراهم ساخته و به صورت غیر مستقسم برای میلیون ها خانواده دیگر ،شرایطی را فراهم کرده است تا ان ها زندگی خودشان را از طریق فعالیت  های مربوط به انترنت تامین کنند که در این بخش بشر شاهد تحولاتی چون ایجاد اتصال از راه دور،بانکداری الکترونیکی ،خرید و فروش الکترونیکی،بین المللی شدن بازار تولید،دسترسی انسان به بازارهای جدید،کاهش هزینه های خرید،حذف کاغذ بازی ،ارتقای قدرت مشتری در برابر فروشنده و………می باشد.

۵ –تاثیرات انترنت برسیاست :

انترنت در بعد سیاسی اثار مثبتی چون انتشار اطلاعات ،کسب ازادانه اطلاعات و تاثیر گسترده بر افکار عمومی و جهت دهی به ان اصطلاحات ساختارکلی وجزیی در جوامع و…… به دنبال داشته است .

بعد منفی

شامل موارد ذیل می باشد:

۱ –تبدیل انترنت به یک ارزش:

امروزه با تعابیری همچون >> انترنت جز لاینفک زندگی انسان است<<  ویا >>  به اشخاصی که با انترنت اشنایی نداشته باشند ، بی سواد می گویند<< هر چند که این اصطلاحات بیان کننده عمومی شدن انترنت در دنیای امروزی است اما متاسفانه به صورت ناخواسته جامعه را به سمتی سوق می دهد که سرانجام انترنت را به عنوان یک ارزش بپذیرند.

۲ – افشای اسرار شخصی :

محققان پس از بررسی ابعاد انترنت به این باور رسیدند که یکی از کارکردهای روانی انترنت این است که ترس های معمول در تعاملات اجتماعی را از بین می برد و به همین دلیل افراد در ارتباطات انترنتی به عدم بازداری شخصی و خودافشاگری برای ایجاد صمیمیت دچار می شوند .

در واقعیت همواره کسانی هستند که تلاش بر ان دارند تا با به دست اوردن این اطلاعات از ان استفاده سو کنند که با یک جست وجوی مختصر،شاهد حجم بسیاری از این گونه افراد خواهیم بود.

۳ – بعد خانوادگی

تاثیرات انترنت بر خانواده

تاثیرات انترنت بر خانواده

استفاده بیش ازحد از انترنت باعث کاهش فعالیت های روزانه،بی اعتمادی والدین نسبت به فرزندان ،کاهش ارتباطات چهره به چهره ،کناره گیری و کاهش فعالیت های اجتماعی انان، واز بین رفتن کانون گرم خانواده گردیده است .

۴ – مشکلات فردی:

در بعد فردی انترنت سبب ایجاد مشکلات جسمی و روانی در افراد گردیده است که هر کدام به نوبه خود مورد بررسی قرار می گیرد

مشکلات جسمی:

مشکلات بینایی: استفاده  وسیع و بدون وقفه از انترنت و کمپیوتر باعث ایجاد پیر چشمی وسندروم بینایی می شود.

صدمات سیستم اسکلتی: بیشتر از ۶۰٪ افراد در هنگام کار با انترنت و کمپیوتر به علت نشستن نامناسب و عدم استفاده از میز مناسب دچار مشکلات اسکلتی و عضلی می شوند .

چاقی: افرادی که در هنگام استفاده از کمپیوتر مصروف تناول کردن طعام هستند باعث بروز چاقی در انان می شود.

مشکلات روانی:

تاثیرات انترنت بر زندگی

بیماران انترنتی

اعتیاد انترنتی: تغییر سبک زندگی،پرهیز از فعالیت های مهم زندگی به منظور صرف وقت بیشتر در انترنت،کاهش روابط اجتماعی ،نادیده گرفتن خانواده و دوستان ،مشکلات مالی و تحصیلی،کم رویی،مشکلات خواب ،تنهایی،اظطراب، افسردگی و ابتلا به بیماری خودبیمارپنداری  از جمله پیامد هایی هستند که در انتظار معتادان انترنتی می باشد.

 

با نظریات سازنده ی تان ما را مستفید گردانید! با رجوع باشید.

خدیجه حسنی

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.