آشنایی با سازمان جهانی حمل و نقل هوایی IATA

آشنایی با سازمان جهانی حمل و نقل هوایی IATA

International Air Transport Associatio با مخفف IATA یک انجمن تجارتی جهانی در عرصه حمل و نقل هوای می باشد. IATA پشتیبانی فعالیت های شرکت های هوایی میباشد و هم چنین تدوین و فرموله سازی سیاست های صنعت و مدیرت استاندارد های هواپیمایی را در جهان در دست دارد. مقر اصلی این سازمان در مونترال کانادا است و ریاست اجرایی آن در ژنو سویس قرار دارد.

تاریخچه این سازمان

این سازمان در اپریل سال ۱۹۴۵ در هاوانا، کوبا شکل گرفت.IATA جانیشین انجمن بین المللی ترافیک هوایی که در سال ۱۹۱۹در لاهه‌ی هالند تشکیل شده است. در ابتدای تاسیس این سازمان 57 شرکت هواپیمایی از ۳۱ کشور جهان حضور داشتند در ابتدا کار عمده‌ی این سازمانی جهانی رسیدگی به امور فنی معطوف بود.باکسترش سریع حمل نقل هوایی در جهان بعدا کار IATA گسترش یافت وگسترش یافت.IATA موقعیت خود را به عنوان یک صنعت هوانوردی در سال های اخیر و با راه اندازی تعدادی از برنامه های مهم دولتی باعث از بین بردن مشکلاتهای پی در پی در عرصه حمل و نقل هوای شد.

با سازمان حمل و نقل هوای IATA آشنا شوید

لوگوی سازمان جهانی حمل و نقل هوای IATA

اولویت های این سازمان

 • ایمنی

اولین و مهم ترین  اولویت IATA تامین حمل ونقل هوایی امن مشتراینش میباشد.ابزاراصلی برای تامین امینی توسط حسابرسی عملیاتی امینی (ISOA ) می باشد درسال ۲۰۱۲ حمل نقل هوایی امن ترین سال خود را تا اکنون داشته است.این سازمان هم چنین با تشویق بازارگانان هوایی ومطاله در رابطه با آن ترغیب نموده و به حمل ونقل هوایی کمک بسیار کرد.

 • امنیت

بعد از تراژدی ۱۱ سیپتامبر امنیت یکی ار مهم ترین اولویت های این سازمان قرار گرفته است که با وضع قوانین در صنعت حمل ونقل هوایی تا حدود امنیت برقرار شده است.بازرسی هایی که درفرودگاه ها انجام میشود همه وهمه برای تامین امنیت برای مسافران وهم چنین محموله های آنان که به صورت حمل و نقل بار هوایی وفریت بارمیشود،می باشد.IATA در این زمینه زیاد فعالیت می کند.

 • کسب وکار

کسب کار ساده در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد در این طرح مسایل بسیار مهم برای سفر مسافران معرفی شده است از جمله بلیت الکترونیکی ، بارکد گذاری گذرگاه ها وبسیاری از نوآوری های دیگر در این زمینه مطرح شده است.

 • محیط زیست

اعضایی IATA برای حفظ محیط زیسیت به یک هدف متوالی زیست محیطی توافق کرده اند:

 • بهبود و توسعه استفاده از از مواد سوخت از ۱.۵ درسال از سال ۲۰۰۹ الی سال ۲۰۲۰(کنترول سوخت)
 • کاهش از انتشار کاربن خالص از حمل ونقل هوایی ازسال ۲۰۲۰ .
 • کاهش ۵۰ در صدی انتشار کاربن حمل ونقل هوایی در سال ۲۰۵۰ نسبت به سطح انتشار آن در سال ۲۰۰۵ .

قطعنامه‌ی اجرایی شدن رشد کاربن خنثی در حمل ونقل هوایی استراتژی است که در the IATA AGM69 در کیپ تاون، افریقای جنوبی توسط اکثریت اعضایی حاضر تایید شده است.

 • خدمات

این سازمان حمل و نقل هوای مشاوره وآموزش خدمات را در بسیار از مناطق که برای حمل ونقل هوایی حیاتی دارد فراهم می کند ، اعتبار بخشی به محموله های عامل از برنامه های IATA می باشد.

فراهم کردن نشریات در زمینه کسب کار و خدمات، آموزش جنبه های حمل و نقل هوایی که در دوره های مبتدی تا در دوره های مدیریت ارشد را پوشش می دهند وبسیار از خدمات دیگر که IATA  هرروز به آنها می افزاید.

با سازمان حمل و نقل هوای IATA آشنا شوید

اهداف اصلی این سازمان

 1. ایجاد محیط امن برای حمل و نقل هوایی.
 2. فراهم کردن بستر بین شرکت های هواپیمایی با استانداردهای که توسط IATA تایید میشود .
 3. هم کاری با ایکیو(سازمان هواپیمایی کشورهای بین اللملی) و سایر سازمانهای بین اللملی در زمینه حمل ونقل هوای .
 4. IATA یک سازمان غیر دولتی است که نماینده شرکت های هوا پیمایی در سازمان بین الملی می باشد.

زیرمجموعه های این سازمان

IATA را می توان یک جمع در حدود ۲۳۰شرکت هوای دانست که رابط بین دولت ها وشرکت های هوای است و همچنین این سازمان یک سازمان غیر دولتی است که هیچ انحصار ندارد و در سیاست نیز دخالتی نمی کند و هر عضو جدیدی را در خود قبول میکند.

البته عضویت در این سازمان از نظر خود سازمان برای شرکت های هوایی مشکل ندارد برای این کار شرکت هوای باید از دولت خود که عضو ایکایو میباشد کسب اجازه داشته باشد و همچنان دارای پرواز های منظم و با برنامه باشد .

اما افغانستان به دلیل نداشتن میدان های هوایی استاندارد و استفاده شرکت های هوایی افغانستان از طیاره های غیر استاندارد عضوی این سازمان جهانی بزرک بین المللی نیست به همین دلیل است که طیاره های شرکت های هوایی افغانی مثل کامیر،صافی و آریانا دراکثر کشور های جهان پرواز انجام داد نمی تواند و برای فروش تکت های شان از سیستم های خودشان استفاده میکند. در حالیکه شرکت های که عضویت IATA را دارد تکت های شان از طریق سیستم های معتبر بین المللی مثل Amadeus استفاده میکند که بعدا این سیستم ها را برای شما به معرفی میگیرم.

برای مقاله های بیشتر رجوع را دنبال کنید.

دیدار علی تابان

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.