آشنایی با  آثار و کتابهای خالد حسینی

آشنایی با  آثار و کتابهای خالد حسینی

زندگی نامه خالد حسینی

خالد حسینی نویسنده چیره دست و موفق افغان است، که امروز کتابها و آثار او در جمله پرفروش ترین کتابهای جهان است. خالد حسینی در سال ۱۹۶۵ در کابل بدنیا  آمد و در سن 11 سالگی مطابق به خواست و شرایط کاری پدرش که در وزارت امور خارجه مشغول به کار بود، عازم فرانسه  می‌شوند.بعد از برکناری پدرش از سفارت فرانسه آنها از طریق  ویزای پناهندگی سیاسی،عازم امریکا شدند. خالد حسینی به مکتب و پس از آن به دانشگاه رفت ودر رشته‌ طب، فارغ‌التحصیل شد. خالد حسینی به زبانهای فارسی، فرانسوی و انگلیسی تسلط دارد اما تمام آثارش را به زبان انگلیسی نوشته است، به گفته خودش چون با انگلیسی بیشتر راحت است. تا سال ۲۰۰۵ میلادی در بیمارستانی در لوس آنجلس آمریکا مشغول به کار بود. وی پس از آن به پیشه‌ نویسندگی روی آورد و در حال حاضر تمام وقت خود را صرف تحقیق و نوشتن می‌کند.

اولین اثر خالد حسینی”بادبادک باز”

بادبادک باز اولین رمان نوشته شده توسط نویسنده افغان به زبان انگلیسی که در سال 2003 در امریکا به چاپ رسیده است.بادبادک باز که به تعداد چهار میلیون نسخه آن به چاپ رسیده بود، درمدت  ۱۰۳ هفته در رتبه‌ی نخست پُرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرارداشت. این رمان که به زبان شخصیت اول داستان یعنی امیر بیان شده است. تاکنون در بیش از ۳۴ کشور جهان و به زبانهای مختلف ترجمه و منتشر شده است. همچنان در سال 2007 فیلمی از این رمان به کارگردانی Mark Forsterساخته شد. با این حال پخش این فیلم در افغانستان به دلیل ترس از دامن زدن به اختلافات قومی ممنوع اعلام شد.

بادبادک باز، روایت زندگی دو کودک همبازی به نام‌های امیر و حسن است، از خانواده‌هایی با ریشه‌های قومی و اجتماعی متفاوت که در یک خانه و در دو سوی یک حیاط، زندگی می‌کنند. امیر از یک خانواده‌ی متمول از قوم پشتون است، و حسن فرزند خدمتکار همان خانه که ریشه‌ی هزاره‌ای دارد. از همین‌جاست که فاصله‌ی طبقاتی و تضاد قومیتی، به عنوان یک معضل مطرح می‌شود. داستان دوستی این دوکودک، دستمایه‌ی شکل‌گیری اتفاقات بعدی می‌شوند. داستان دوستی‌ای که به خیانت انجامید.

کتاب بادبادک باز

کتاب بادبادک باز

خیانتی که برای باقی عمر، امیر، شخصیت اول داستان را از درون آزار می‌داد.خانواده‌ی امیر بعد‌ها در تبعیدی خود خواسته، به امریکا مهاجرت می‌کند، و این بهانه‌ای می‌شود تا نویسنده از جامعه‌ مهاجران افغان در امریکا بگوید. از دشواری‌های غربت، از فقر و مردمانی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه‌میدارند. سال‌ها می‌گذرد، روس‌ها افغانستان را ترک‌کرده‌اند و طالبان جای آن‌ها را گرفته‌اند، و امیر که عذاب وجدان رهایش نکرده، به افغانستان بر می‌گردد تا از سرنوشت دوست و همبازی کودکی‌اش مطلع شود.

قسمتی از متن کتاب

قدمی بطرفم برداشت و با صدایی آهسته چیزی گفت که مرا کمی ترساند: “یادت باشد امیر آقا هیولای در کار نیست این فقط یک روز قشنگ است.” آخر چطور من در برابرش کتاب گشوده ای  بودم، حال آنکه خیلی وقت ها اصلا نمی دانستم در ذهن او چی میگذرد؟ من کسی بودم که به مدرسه میرفتم، میتوانستم بخوانم َو بنویسم. خیرسرم با هوش هم بودم، در حالیکه حسن حتی نمی توانست کتاب الفبا را بخواند، اما همیشه افکار مرا می خواند. این موضوع کمی حسادتم را برمی انگیخت، اما یک جور آرامش هم می بخشید که کسی در کنارت باشد و همیشه بداند چی می خواهی.

دومین اثر خالد حسینی”هزار خورشید تابان”

دومین اثر معروف خالد حسینی “هزار خورشید تابان” که در سال 2007 به نشر رسیده است که برای ۴۹ هفته‌ی متوالی در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات داستانی روزنامه‌ی نیویورک تایمز قرار داشت. به گزارش ویکی‌پدیا، دو کتاب معروف حسینی بیش از ۳۸ میلیون نسخه در سراسر جهان به خصوص امریکا و اروپا فروش داشته‌اند.

هزار خورشید تابان

هزار خورشید تابان

این رمان بیشتر افغانستان را از دیدگاه سیاسی و کشمکش قدرت داخلی و خارجی بررسی نمیکند، بلکه زندگی زنان افغان و چگونگی مبارزه آنها برای ادامه زندگی خود و فرزندانشان بررسی میکند.این کتاب جایگاه زن افغان و زندگی او را در جایگاه های مختلف مثل زن در جایگاه دختر یک خانواده، زن بعنوان یک مادر و زن بعنوان یک همسر معرفی میکند.

حتما بخوانید:

لست بهترین شغل ها برای کسب و کار شما

 استفاده نادرست از گوشی های هوشمند چی عواقبی دارد

خالد حسینی می گوید: “زنانی را در کشورم دیدم که همراه با کودکانشان از کنار دیوارها با شتاب عبور می کردند.زنانی برقع پوش که درست مثل خورشید در پس ابر مانده اند، دوست داشتم بدانم در این سی سال، در مسیر تندباد سرنوشت افغانستان چه بر آنها گذشته است.همان جا بود که تصمیم گرفتم داستانی درباره زنان سرزمین ام بنویسم، خورشیدهای تابانی که در پس برقع ها پنهان هستند. من در بادبادک باز داستان پدران و پسران افغانستان را نوشتم و هزار خورشید ادای دینی به زنان سرزمین ام است.”

سومین اثر مشهور خالد حسینی ” و کوهستان به طنین آمد”

مطابق به گفته های حسینی انگیزه نوشتن او برای سومین رمانش اولین بار در سال 2007 که به افغانستان سفر کرده منشی میگیرد. تا اینکه این کتاب را در سال 2013 تکمیل کرده و به نشر میرساند. پنج ماه بعد از انتشار سه میلیون نسخه از کتاب و کوهستان به طنین آمد به فروش رفت.  به طور کلی، رمان نظرهای مثبتی دریافت کرد و وندی اسمیث منتقد لس آنجلس تایمز  آن را “به شدت غم‌انگیز اما سرشار از عشق” توصیف کرد.

حسینی میگوید: “رمان خیلی خیلی آرام، تنها با یک تصویر کوچک در ذهنم که نمی‌توانستم به راحتی طرح آن را بریزم، شروع شد. و آن تصویر مردی بود که ماشین اسباب بازی قرمزی را می‌کشید و داخل آن یک دختر کوچک حدود سه ساله بود و یک پسر پشت سرش راه می‌رفت و این سه نفر از وسط صحرا عبور می‌کردند.”

و کوها طنین انداز شدند

و کوها طنین انداز شدند

خالد حسینی معتقد است که درد، عشق و عشق خانوادگی پیام اصلی کتاب و کوهستان به طنین آمد است. جدایی دو خواهر و برادر، عبدالله و پری، قلب کتاب است بعدها هر دوی آنها قربانیان گذر زمان می‌شوند: برای عبدالله، که بزرگتر است و پری را به یاد می‌آورد، در بیشتر عمرش از دست دادن او برایش آزاردهنده است، در حالی که پری که جوان تر است پس از از دست دادن برادرش می‌تواند او را فراموش کند. بهرحال در پایان کتاب، پری اطلاع می‌یابد که به فرزند خواندگی پذیرفته شده‌است و برادری به نام عبدالله دارد؛ هنگامیکه برادرش را در ایالات متحده پیدا می‌کند، متوجه می‌شود که او به بیماری آلزایمر مبتلا شده و خواهرش را به یاد نمی‌آورد.

درآخیر اینکه آثار خالد حسینی به عنوان نویسنده افغان که تلاش برای نمایاندن وبه تصویر کشیدن درد و رنج مردم افغانستان دارد، قابل ستایش و قدردانی است. کتابهای او در اثر تلاش هایش از جمله پرفروش ترین کتابها در سطح جهان و خودش از جمله نویسنده گان موفق است.

برای بلند بردن سطح دانش و آگاهی تان با رجوع باشید.

 

نسرین آزاد

پست‌های مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید:
کد امنیتی در تصویر کلیک کنید برای به روز رسانی تصویر امنیتی.